Česká ekonomika ve 3.Q 2021 vzrostla meziročně jen o 2,8 %

ČSÚ dnes ráno zveřejnil první odhady růstu domácí ekonomiky za 3.Q letošního roku. HDP ČR meziročně vzrostl o 2,8 %, mezičtvrtletně pak šel nahoru o 1,4 %. Obě čísla jsou zklamáním, protože trhy počítaly s vyšším růstem.

Přestože je tempo HDP nižší, jedná se teprve o druhé po sobě jdoucí čtvrtletí, kdy domácí ekonomika roste. V předchozích pěti kvartálech totiž prudce klesala. Nejvíce to bylo ve 2.Q loňského roku, kdy se domácí hospodářství propadlo o 10,8 %.

Vláda – V dalších měsících bude klíčová především rychlost předání moci nové vládě, její strategie v rámci covidu a následná opatření, respektive, do jaké míry tato opatření omezí fungování ekonomiky.

Rozpočet – Dalším vysoce důležitým momentem bude podoba státního rozpočtu na příští rok. Ochota a odhodlanost snižovat tempo zadlužování bude pro investory a věřitele zásadní. Jejich důvěra se bude odrážet v úrocích, které zaplatíme za robustní schodky veřejného dluhu.

ČNB – V neposlední řadě bude hrát svou nezastupitelnou roli také ČNB. Ta prudce zvyšuje sazby a další utažení měnových podmínek nás čeká téměř s jistotou už ve čtvrtek. Do konce roku mohou centrální bankéři pak zvednou sazby ještě ve druhé polovině prosince. Zvedání sazeb může vést ke snižování inflace, ale zcela jistě vede k tlumení výkonu ekonomiky.  

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.