Česká ekonomika se v 1. Q roku 2021 snížila o 2,1 %

Zatímco ekonomiky Jižní Koreji nebo Číny za stejné období rostly a včera se k nim připojily také rostoucí USA, domácí ekonomika se v 1. Q roku 2021 meziročně snížila o 2,1 %. Oproti předchozímu čtvrtletí to bylo o 0,3 %. Obě čísla jsou mírně lepší, než se kterými počítaly trhy. Důvod je jasný – velmi drastická vládní restriktivní opatření a zastavení podstatných částí ekonomiky. I přes tyto kroky dnešní číslo nelze hodnotit jednoznačně negativně.

Přestože neznáme detaily, jelikož se jedná o první odhad kondice domácí ekonomiky, zejména v posledních měsících je vidět zlepšení ve více oblastech. Důvěra podnikatelů roste, ještě lépe je na tom situace spotřebitelů, kterým se jejich očkování ohledně budoucího vývoje začínají obracet k lepšímu. Výhled brzkého otevření služeb a obchodů by mohlo podpořit trh práce. V neposlední řadě je to zahraniční poptávka, která je stále velmi slušná a nebrzdí ji neochota utrácet, ale zpožděné dodávky na straně vstupů do výroby.   

USA

Dobře si stála v 1. Q letošního roku americká ekonomika. Podle včerejších údajů vzrostla mezi čtvrtletně o robustních 6,4 %, což je po posledním čtvrtletí roku 2020, kdy poskočila o 4,3 %, velmi slušný výsledek. Jedná se dokonce o překonání očekávání trhů. Za vyšším tempem růstu stojí hned několik faktorů. Mezi hlavní patří zvýšení výdajů na osobní spotřebu, obecná ochota Američanů utrácet a také masivní vládní výdaje na podporu ekonomiky. Dolar se drží dle našich předpokladů na slabších úrovních a pohybuje se nad 1,2100 EURUSD. Koruně z jeho oslabení vytěžila zisky a dnes otevírá v blízkosti 21,35 USDCZK.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.