Česká ekonomika překvapila silným růstem, HDP poskočilo o 8,2 %

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku podle finálních čísel meziročně vzrostla o 8,2 %. Oproti prvnímu čtvrtletí byl růst o rovné 1 %.

Obě čísla jsou milým překvapením, protože předešlé odhady hovořily o meziročním růstu jen o 7,8 % a mezičtvrtletnímu růst o 0,6 %.

O vyšší růst domácí ekonomiky se postaraly především domácnosti a jejich spotřeba, která vzrostla o 7,4 % y/y. Nízká nezaměstnanost znamená, že větší počet lidí se nebojí utrácet a obava ze ztráty zaměstnání není nikterak vysoká. To je samozřejmě dobrou zprávou pro maloobchodníky a jejich tržby.

Lidé se nyní bojí především rostoucích cen, ale s tím už bojuje ČNB prostřednictvím rostoucích úrokových sazeb. ČNB avizovala do konce roku ještě jedno zvýšení o 25 bodů, ale ve vzduchu je i vícero utažení měnových podmínek.

Česká ekonomika těží z dobré kondice našich západních sousedů. Podle nejnovějších čísel se německá nezaměstnanost snížila v červenci na 3,6 %. Klíčová bude situace ve druhé polovině roku v souvislosti s C19.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.