Češi se ve spotřebě krotí

Domácí červencové maloobchodní tržby meziročně vzrostly o 3,1 % a meziměsíčně o 0,5 %. Nejen, že se jedná o horší výsledek než před měsícem, ale dnešní čísla zaostala i za očekáváním trhů.  

Češi nejvíce utráceli za nepotravinářské zboží, tržby z něj vzrostly o 6 %. Prodejcům počítačů a komunikačních zařízení šly tržby nahoru o 11,9 %. Naopak tržby za potraviny o půl procenta klesly.

Dnešní výsledek je ovlivněn dvěma hlavními faktory. Stále zde platí nízká srovnávací základna s loňským rokem. Přestože vláda před rokem o prázdninách částečně uvolnila restrikce, lidé neutráceli tolik, jelikož panovala obava především ze ztráty zaměstnání. Spotřebitelé zkrátka nevěděli, co přijde, takže byli ve svých výdajích obezřetnější.

Také zde platí fakt, že letos v červenci si spotřebitelé skutečně chtěli oddechnout po náročném roce a nekoukat na každou vydanou korunu. Při pohledu na data o nezaměstnanosti je jasné, že obava ze ztráty zaměstnání není nikterak zásadní a tak dál trvá návrat Čechů do obchodů.

V podzimních měsících je možné, že maloobchodní tržby lehce zpomalí, protože přijde obava ohledně případných nových restrikcí ze strany vlády. Vyšší inflace a tedy zdražování, je dalším důvodem možného poklesu útrat spotřebitelů.  

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.