Červnová průmyslová produkce ČR tentokrát za očekáváním

Domácí červnová průmyslová produkce klesla v meziročním vyjádření o 3,8 %, očekával se pokles pouze o 2,0 %. Po očištění o sezonní vlivy se pak v meziměsíčním vyjádření oproti květnu snížila  o 2,8 %.

Meziročním růstem o 5,7 % přispěla výroba pryžových a plastových výrobků nebo výroba počítačů spolu s elektronickými a optickými přístroji a zařízeními (+ 7,1 %). Naopak meziročním poklesem se tentokrát prezentoval obvyklý tahoun českého průmyslu tj. odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů (-3,9 %). Průmyslová produkce se snížila i v odvětví výroby kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (-5,9 %) nebo v odvětví rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (-6,5 %).

Hodnota nových zakázek se v červnu meziročně snížila o 9,9 %, když zakázky ze zahraničí klesly o 11,3 % a z tuzemska o 6,8 %.

Přes pokles červnové průmyslové produkce nevnímáme výsledek přehnaně negativně, důvod poklesu tkví i ve vysoké loňské srovnávací základně.

Pro další měsíce nepočítáme s vysokými meziročními přírůstky průmyslové výroby. Důvodem jsou především značně vyčerpané kapacity domácího trhu práce, obnovená hrozba obchodních válek, nejistá podoba Brexitu a také stále rostoucí srovnávací základna.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.