Červnová míra nezaměstnanosti setrvala na 2,6 %

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zveřejnilo domácí červnovou míru nezaměstnanosti. Ta setrvala na květnové hodnotě, když podíl nezaměstnaných osob tvořil 2,6 % práceschopného obyvatelstva v ČR. Výsledek tak naplnil očekávání. Za setrvale nízkou mírou nezaměstnanosti stojí pokračování sezonních prací v zemědělství a stavebnictví.

Celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl proti květnu o 2,5 % na 195 723. Počet volných pracovních míst poklesl o 1,2 % na 342 510.

Meziměsíčně klesla nezaměstnanost v 66 okresech ze 77. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla zaznamenána v okresech Karviná (6,7 %), Ostrava-město (5,0 %) a Most (4,8 %). Naopak nejnižší pak  se shodnou hodnotou 1,1 % v okresech Praha-východ, Rychnov nad Kněžnou a Jindřichův Hradec.

Podle posledních dostupných údajů Česká republika stále drží svou pozici země s nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU před Německem, Nizozemím a Maďarskem.

Do dalších měsíců s poklesem nezaměstnanosti příliš nepočítáme vzhledem k tomu, že mnoho práceschopných lidí již na trhu k dispozici jednoduše není. Tento fakt také bude pravděpodobně tlačit na opětovný růst mezd a platů v ČR.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.