Červencová míra nezaměstnanosti vzrostla na 2,7 %

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zveřejnilo dnes dopoledne tuzemskou červencovou míru nezaměstnanosti. Ta oproti červnu o 10 bb. vzrostla, když podíl nezaměstnaných osob tvořil 2,7 % práceschopného obyvatelstva v ČR. Výsledek tak naplnil očekávání, protože na trhu práce se objevili letošní absolventi škol.

Celkový počet uchazečů o zaměstnání vzrostl proti červnu o 4,8 % na 205 120. Počet volných pracovních míst vzrostl o 1,2 % na 346 563.

Meziměsíčně klesla nezaměstnanost v 73 okresech ze 77. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla zaznamenána v okresech Karviná (6,7 %), Ostrava-město (5,2 %) a Most (4,9 %). Naopak nejnižší pak  se shodnou hodnotou 1,2 % v okresech Praha-východ a Jindřichův Hradec. Okres Rychnov nad Kněžnou zaznamenal hodnotu 1,3 % a Pelhřimov 1,4 %.

Podle posledních dostupných údajů z června Česká republika stále drží svou pozici země s nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU před Německem, Nizozemím, Maďarskem a Maltou.

Do dalších měsíců roku 2019 se s poklesem nezaměstnanosti nedá příliš počítat, protože o mnoho více práceschopných lidí již na trhu k dispozici není. Tento fakt také bude pravděpodobně tlačit na další růst mezd a platů v ČR.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.