Ceny v průmyslu v Česku dál rostou, nejvíce za téměř dva roky

Březnová statistika cen průmyslových výrobců ukázala na meziroční růst cen o 3,3 %. Jedná se o výrazně vyšší růst, než jaký čekaly trhy a zároveň o nejvyšší růst za téměř dva roky. Dnešní číslo znamená už druhý měsíc v řadě, kdy ceny v průmyslu rostou. Přestože růst cen nevyznívá na první poslech příliš pozitivně, opak je pravdou. Vyšší ceny jsou známkou vyšší aktivity v ekonomice. Dlouhodobější trend vývoje průmyslových cen se bude nakonec projevovat i do konečných, tedy cen spotřebitelských.

Poslední čísla z průmyslu ukázala, že zahraniční poptávka je silná, i když jí brzdí dostupnost vstupů. Poptávka jako taková si stojí dobře, což je vidět z vývoje nových zakázek. Domácí poptávka na tom ještě nějakou dobu nebude nejlépe, ale dá se čekat, že uvolnění restriktivních opatření vlády budou pomalu odpadat. S tím budou postupně nabíhat i další domácí zakázky podpořené domácí spotřebou.   

Z pohledu EU jsou zatím známá pouze srovnatelná data za únor. Ta ukazují, že ČR je lehce pod průměrným růstem průmyslových cen. Nejvyšší tempo růstu má Irsko (13,3 %) a Polsko (2,3 %). V ČR byl růst minulý měsíc o 1,4 %.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.