Ceny v průmyslu jsou nejvyšší od vzniku ČR

Ceny nerostou jen spotřebitelům, ale také průmyslovým výrobcům. Zatímco ceny zboží na pultech obchodů jdou nahoru o 4,9 %, dnes zveřejněné ceny v průmyslu za září meziročně stouply o 9,9 % a o 0,7 % meziměsíčně.

Optikou ČR se situace neustále zhoršuje. Mladoboleslavská automobilka zásadně omezuje výrobu a tím ovlivňuje kondici celé domácí ekonomiky. To je však jen špička ledovce. Řada podniků navázaná na automobilový průmysl se dříve nebo později dostane do úzkých, ale týká se to i dalších oborů.

Ceny vzhůru žene zvýšená poptávka spotřebitelů, kterou však výrobci nejsou schopni saturovat. Šokový náraz robustně rostoucí poptávky vytváří tlak na cenu. K tomu se přidávají objektivní problémy v mezinárodní a námořní dopravě. V neposlední řadě přicházejí zimní měsíce, ve kterých mohou hrozit další lockdowny.

Už nyní je ale jasné, že nebudou zdaleka tak tvrdé, jako ty loňské, protože státní rozpočty prakticky všech zemí jsou v hlubokých schodcích a další růst zadlužení by byl skutečně alarmující.

K tomu se přidává ČNB, která zásadně zvedá sazby ve snaze domácí inflaci zkrotit, ale růst ceny přichází ze zahraničí. ČNB, polská a maďarská centrální banka jsou jedinými, které utahují měnové podmínky. Ostatní centrální banky drží sazbu nízko kvůli podpoře ekonomiky.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.