Ceny v ČR meziročně vzrostly o 2,9 %

Index spotřebitelských cen v říjnu vzrostl o 2,9 %, meziměsíčně šly ceny nahoru o 0,2 %. Obě čísla mohou na první pohled budit dojem mírného snižování růstu cenové hladiny, to je však pravda jen napůl. V meziměsíčním vyjádření se po zářijovém poklesu o 0,6 % nyní jedná o návrat k růstu. V meziročním vyjádření dnešní číslo také není úplně lichotivé.

Začátkem tohoto roku se ČNB rozhodla velmi rychle srazit základní sazbu postupně až na 0,25 %. Tento postup stál a stále stojí české spotřebitele hlubší sáhnutí do peněženky, protože nízká 2T REPO sazba prostě neudrží inflaci na uzdě. Nyní ceny snižují tempo růstu kvůli nižší aktivitě v ekonomice a tedy nižší poptávce. ČNB se snaží rétoricky situaci zklidnit tím, že už nemluví o dalším snižování sazeb, o intervencích apod. Ceny v budoucnu nejspíš budou nadále snižovat tempo růstu. Vše však bude záležet na tom, kdy se vyřeší situace kolem C19.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.