Ceny průmyslových výrobců v září meziročně klesly o 0,4 %, meziměsíčně o 0,2 %

Situace se spotřebitelskými cenami je naprosto odlišná od průmyslových cen. Zatímco ceny pro koncového spotřebitele vzrostly o 3,2 %, ceny v průmyslu meziročně klesají napříč všemi segmenty.

Ceny míří dolů ve většině odvětví právě kvůli nízké aktivitě v ekonomice. Snižující se ceny v průmyslu se zatím neprojevují pro koncové spotřebitele, ale i na to časem nejspíš dojde. Deflace, ve které se nachází domácí průmysl, není dobrou zprávou pro podniky ani pro zaměstnance. Firmy jsou nuceny jít s cenami dolů, aby si zachovaly odbyt. Ten však generuje nižší tržby a tím pádem se tenčí zisky firmám. Ty budou následně nuceni hledat úspory ve všech oblastech činnosti a v tomto začarovaném kruhu se negativní efekt projeví i v počtu zaměstnanců.

V průmyslu ceny táhnou dolů především produkty z ropy, kvůli stále nízké ceně ropy na světových trzích, po které je obecně nižší poptávka. Důvodem je nižší tempo světové ekonomiky. Jediné odvětví, ve kterém šly ceny citelně vzhůru, je stavebnictví. I tam ale vidíme nižší tempo, než tomu bylo v srpnu.

Největší pokles zaznamenali zemědělci, kterým se ceny snížily o 3,5 %, ceny v průmyslu klesly o 0,4 %. Nárůst vidíme naopak ve stavebnictví a to o 2,8 %.

Oproti srpnu, tedy v meziměsíčním vyjádření, ceny klesly v zemědělství o 0,8 %, v průmyslu o 0,2 % a ve stavebnictví o 0,3 %.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.