Brutální pád ekonomického sentimentu v Německu na 39 b.

Index ekonomického sentimentu v Německu za listopad zažil dnes studenou sprchu. Pád na 39 b. nikdo nečekal a tímto výsledkem se náš klíčový obchodní partner vrací do první vlny C19, tedy do období dubna a května. Ještě hůř jsou na tom všechny země platící eurem. Souhrnný index ZEW ekonomického sentimentu v EMU dnes za listopad spadl dokonce na 32,8 b.

Dnešní výsledek za listopad je výsledkem omezování řady ekonomik v celé EMU. Další restriktivní opatření budou znamenat další pád ekonomického sentimentu. Situace se zásadně změní k lepšímu v momentě vytvoření účinné vakcíny, avšak postupné zlepšení můžeme čekat s opětovným otevřením ekonomik.

Index ekonomického sentimentu ZEW v Německu a celé EMU je pro ČR zcela zásadní. Nejnovější čísla Českého statistického úřadu za září ukazují, že se státy EU 27 (již bez Velké Británie) dosáhla bilance zahraničního obchodu přebytku 72,2 mld.

V posledních měsících zažívá index ZEW velmi zajímavé období. V září se totiž v zemích platící eurem vyhoupl na 73,9 b., což bylo nejvyšší číslo za posledních 16 let. Výše byl ekonomický sentiment v EMU naposledy v únoru 2004. Po takto skvělém září přišel říjen a tedy masivní pád na 52,3b.

Ještě zajímavější situace byla v Německu. V září se ekonomický sentiment u našich sousedů dostal na 77,4 b., výše byl naposledy před 20 lety v květnu 2000. Také zde přišel v říjnu pád na 56,1 b.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.