Britský průmysl padá už 16 měsíců v řadě, libra slábne

Nekonečná jednání mezi EU a Velkou Británií o dohodě a podobě BREXITu zatím nepřinesla nic a čas se krátí. Do konce roku už nezbývají ani čtyři měsíce. Odchod bez dohody je nejspíš blíž, než obchodní smlouva. Dnešní ekonomická data z Velké Británie byla velkým zklamáním a libra slábne.

Průmyslová produkce v meziročním vyjádření zaznamenala pokles už 16 měsíců v řadě po sobě. Tentokrát se snížila o 7,8 %. Naposledy se tamní průmyslová produkce přehoupla do růstu v březnu 2019. Díky nízké srovnávací základně se v meziměsíčním vyjádření průmysl už třetí měsíc v řadě zvedá a roste. V červenci to bylo o 5,2 %, podrobnější pohled však ukazuje, že tempo růstu je nižší.  

Celkový HDP za červenec představoval zklamání. Meziročně se tamní ekonomika snížila o 11,7 %, což je sice lepší výsledek, než v červnu, ale trhy čekaly lepší číslo. Meziměsíčně vzrostla naopak jen o 6,6 %, zatímco odhady počítaly s rychlejším tempem.  

Zahraniční obchod Velké Británie v červenci zaznamenal nejhorší výsledek od letošního března. Bilance skončila v těsném přebytku 1,1 mld. liber. Zatímco dovoz vzrostl o 7,5 %, přičemž rostl import jak zboží, tak služeb, vývoz skomíral a spadl o 1,2 %. Koulí na noze byl především export zboží.

Nepříznivý obrázek britské ekonomiky podkopl libru, která padá o 20 haléřů až k 28,60 GBPCZK. K euru ztrácí z ranních 0,9215 EURGBP až k 0,9285 EURGBP.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.