Britská centrální banka všechny překvapuje a zvedá sazbu na 0,25 %

Britští centrální bankéři po roce a půl mění nastavení základní úrokové míry a zvyšují jí z nuly na 0,25 %. I když utažení měnových podmínek není velké, o to více je překvapivější.

Trhy počítaly s tím, že i po dnešku zůstanou sazby beze změny. Pro utažení měnových podmínek hlasovalo osm centrálních bankéřů, pouze jeden byl pro ponechání sazeb. Je to velmi jasný a silný signál pro trhy, že BoE je odhodlána bojovat s inflací.

Rizika vidí BoE jak na straně proinflačních faktorů, jakými jsou růst cen pohonných hmot a problémy v mezinárodní dopravě, tak na straně hrozby zpomalení britské ekonomiky. Pro udržitelnost inflačního cíle kolem 2 % však vidí jako vhodné sazbu zvednout.

Britská libra na konto reaguje výrazným posílením z 0,8503 EURGBP až k 0,8450 EURGBP. Vůči koruně zpevnila k 29,85 GBPCZK.

ECB

Dnes zasedala také ECB, která sice ponechala základní sazbu na nule, ale sdělila, že v březnu 2022 ukončí podporu ekonomiky nákupem covid dluhopisů. Zároveň nastavila jasný jízdní řád, podle kterého v říjnu 2022 bude ECB podporovat ekonomiku jen 20 mld. EUR měsíčně. A to bude dělat tak dlouho jak bude nutné, což v překladu to znamená, že ECB zatím s inflací dělat nebude nic. Stále jí považuje za dočasnou, ale v momentě, kdy by se zdálo, že inflace bude trvalejší, centrální bankéři zasáhnou a zvednou sazby.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.