Březnové maloobchodní tržby lehce nad očekávání

Český statistický úřad dnes zveřejnil výsledek březnových maloobchodních tržeb. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní oproti únoru 2019 tržby vzrostly o 0,6 % meziměsíčně. Meziročně se proti loňskému březnu zvýšily tržby maloobchodníků o 4,5 % (resp. o 5,9 % po očištění), čekal se růst o 4,3 %.

Jako v podstatě každý měsíc se nejvýraznějším meziročním růstem prezentovaly tržby internetových obchodů a zásilkových služeb, tentokrát to bylo o 22,1 %. Prodejcům obuvi a oděvů vzrostly tržby o 14,8 % a obchodníkům se zbožím pro kulturu, sport a rekreaci dokonce o 18,5 %. Pokles tržeb o 3,6 % naopak tentokrát zaznamenaly prodejny specializované na prodej potravin a snížením prodejů  o 3,2 % se prezentovaly i nespecializované prodejny s převahou potravinářského zboží.

I do dalších měsíců stále očekáváme pokračující růst maloobchodních tržeb. Přetrvávajícími důvody by měla být nízká míra nezaměstnanosti a další růst příjmů obyvatel.

 

 

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.