Březnové domácí maloobchodní tržby vzrostly o 6,6 %

Domácí maloobchodní tržby za březen znamenají zlom. Podle dnešních čísel z ČSÚ se meziročně zvedly o 6,6 %, meziměsíčně naopak klesly o 1,6 %. I když je meziroční nárůst vysoký, trhy počítaly s 9 %, přesto se nejedná o zklamání. Březen by první měsíc, kdy loni platil tvrdý lockdown s vidinou dlouhého období zavřených obchodů a nejistou budoucností, což se nakonec skutečně vyplnilo.

Srovnávací základna z loňského roku je tedy velmi nízká, proto dnešní data za duben ukázala na robustní růst tržeb maloobchodníků, přestože je většina z nich stále zavřená. Důvody těchto skvělých čísel tkví v tom, že spotřebitelé se naučili nakupovat přes internet a jsou stále více a více ochotni utrácet. Jejich obava o budoucí příjmy šla v posledním měsíci dolů, naopak důvěra v ekonomickou situaci vzrostla a to se pozitivně projevilo v kasách obchodníků.

Přihlédneme-li k tomu, že v květnu dojde po dlouhých měsících k otevření většiny obchodů a služeb a k tomu, že celková situace na trzích je příznivá dá se čekat, že v dalších měsících počínaje dubnem můžeme počítat s dalšími nárůsty maloobchodních tržeb. Překvapením by nebyly ani dvouciferné nárůsty. Toto pozitivní zkreslení postupně vyprchá v prvním čtvrtletí roku 2022.

Skvělou zprávou je, že lidé začali utrácet ve větší míře za nepotravinářské zboží. Tržby z něj vzrostly o 14,3 %, zatímco za potraviny jen o 0,4 %.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.