Březnová nezaměstnanost stagnovala na 3 %

Vliv koronavirové situace se do domácí nezaměstnanosti zatím nijak neprojevil. Pravdou je, že loni březnová nezaměstnanost klesla, ale jednalo se o pokles na 3 %. Nejedná se o velké překvapení, protože podobný scénář ministryně práce a sociálních věcí avizovala již v minulém týdnu. 

Větší přísun nových uchazečů na pracovní úřady se dá čekat v průběhu dubna. Dnes už je jasné, že výrazné omezení ze strany vlády budou trvat až do konce tohoto měsíce. Za duben by se mohla nezaměstnanost vyšplhat nad 4 %. Nejzásadnější otázkou však je, jak rychle dojde k uvolnění podmínek a rozjetí celé ekonomiky. Pokud by došlo maximálně v první polovině května ke znovuotevření drtivé většiny obchodů vč. restaurací, pak by se nezaměstnanost nemusela převalit přes 5 %.

Mezi nejvíce zasažené obory, které budou masivně propouštět, patří cestovní ruch a služby. Naopak v krátkodobém horizontu bez postihu aktuální situací by mohly být obory, jako je stavebnictví. Pravdou je, že zde se projeví výraznější propouštění zaměstnanců v případě, že omezení ekonomiky by trvalo delší dobu. Pak by totiž klesla ochota lidí a firem investovat a stavět s ohledem na obavu o budoucí příjmy.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.