Americký trh práce se probouzí, výrobci ve Philadelphii jsou nejaktivnější za 48 let

Americký trh práce se postupně zvedá z popela. Týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti za týden končící 10. dubnem rapidně klesl na 576 tis. Ještě předchozí týden bylo žádostí 769 tisíc. Přestože trhy počítaly s poklesem čísla, takto dramatické snížení je velmi příjemným překvapením. Před hromadným propouštěním během března 2020 se týdenní počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti běžně pohyboval kolem 250 tisíc.

Dnešní číslo je pozitivní hned z několika důvodů. Firmy se opět rozbíhají, očkování funguje a ekonomika se znovu rozjíždí. Navíc padají obchodní pandemická opatření v mnoha státech a spotřebitelská poptávka rychle posiluje. Dnešní nejnovější data ukázala na březnový růst maloobchodních prodejů o 9,8 %, což je výrazně nad očekávání trhů. Američani zase mají chuť utrácet a jejich očekávání s budoucími příjmy jsou lepší. K tomu všemu je zapotřebí nabrat zaměstnance. V neposlední řadě je zde robustní pomoc americké administrativy ve výši 1,9 bil. dolar na podporu ekonomiky. To je dobrou zprávou pro uchazeče, kteří již delší dobu žádají o dávky v nezaměstnanosti, jejichž počet v týdnu končícím 3. dubnem dosáhl 3,731 mil. I zde vidíme klesající tendenci, ale stále jsme daleko od normálu, který byl před příchodem C19 kolem 1,750 žádostí. J. Biden potřebuje ukázat, že jeho politika funguje a zatím se mu to daří.

Doslova o senzaci se postaraly firmy a výrobní podniky v oblasti Philadelphie, kde dubnový výrobní index z této oblasti hlásí růst na 50,2 b., což je nejlepší výsledek za posledních 48 let. Naposledy byl výše v roce 1973,

Dolar na to konto mírně posiluje k 1,1965 EURUSD. Proti koruně se pohybuje v blízkosti 21,65 USDCZK.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.