Americká ekonomika zrychlila ve 2Q o 6,6 %

Americká ekonomika se podle zpřesněných výsledků ve druhém čtvrtletí letošního roku zvedla o 6,6 % a oproti prvním odhadům se jedná o mírně rychlejší tempo.

Kondice americké ekonomiky je dobře vidět na trhu práce. Strmý pád počtu nezaměstnaných v USA pokračuje a zdá se, že tamní trh práce je na velmi dobré cestě k plnému zotavení. Týdenní počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti dosáhl na 353 tisíc a počet pokračujících se dostal na 2,862 mil. Obě čísla jsou mírným zklamáním, ale na dlouhodobém trendu se nic nemění.

Americký FED si stále stojí za svým a nepolevuje v nákupu dluhopisů ani nesnižuje objem finančních prostředků v tomto programu. O zvýšení úrokových sazeb ani nemluvě. V součtu to znamená, že podpora ekonomiky nízkými sazbami, tedy levnými penězi a zaměstnanost Američanů jsou stále větší prioritou, než zvyšování cen.

Americká inflace dalece překračuje 5 % a část trhů počítá s brzkým odklonem od holubičí politiky FEDu. Ten však stále vnímá vyšší inflaci jako podružnou a nevnímá ji jako problém. Začátek zvyšování sazeb datuje až na rok 2023. Do té doby se nejspíš dočkáme postupného útlumu programu odkupu dluhopisů. Začátek jeho konce by mohl skutečně přijít na přelomu roku.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.