Američané se nebojí kupovat zboží dlouhodobé spotřeby, trh práce se lepší

Zpřesněná čísla o HDP v USA za 4.Q 2020 dnes ukázala na nepatrně nižší růst než o jakém mluvily první odhady. Dnešní aktualizovaná data ukázala na mezi čtvrtletní růst o 4,1 %, předchozí odhady hovořily o růstu 4,2 %. S ohledem na průběh roku 2020 a výkon US ekonomiky může být přesto dnešní číslo vnímáno pozitivně. Obzvláště pokud ho zasadíme do kontextu dalších dat. Velmi důležitá je statistika o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby za leden, která vykázala meziměsíční růst o 3,4 %. Výsledek je výrazně nad očekávání trhů. Jedná se o nejsilnější růst za posledních šest měsíců.

Trh práce v USA

O příjemné překvapení se postaral také americký trh práce. Klíčový počet nových dávek v nezaměstnanosti za minulý týden ukázal na 730 tisíc, jedná se tak o nejlepší číslo za tři měsíce. Počet pokračujících dávek v nezaměstnanosti se také snížil, a to na 4,419 mil. Obě čísla jsou po stejných datech minulý týden vzpruhou.

I když jsou dnešní čísla z USA dobrým znamením, rizika stále přetrvávají a dají se shrnout do dvou slov – C19 a očkování. V ani jedné z oblastí USA nikterak nevyniká.

Dolar nečeká dobrý rok. Ze strany vlády dochází k masivní finanční podpoře pod taktovkou J. Bidena a ministryně financí J. Yellen. Podle FEDu je jasné, že sazby na dolaru letos budou stagnovat, takže další pád dolaru na sebe nenechá dlouho čekat.

Americký dolar na data nijak zvlášť nereaguje a dál padá z dnešních ranních 1,217 EURUSD až na 1,223 EURUSD. Koruna se k němu drží v blízkosti 21,35 USDCZK.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.