Dolar umazává část ztrát navzdory slabým číslům z pracovního trhu

Spotřebitelská inflace v Maďarsku setrvává nad 4 %. Americký dolar v úterý umazal část předchozích ztrát. Dnes bude v ČR zveřejněna spotřebitelská inflace a v USA výrobní inflace.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 9. 9. 2025 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 24,3450 24,3330 - 0,05 %
USDCZK 20,6780 20,7460 + 0,33 %
EURUSD 1,1773 1,1729 - 0,37 %
PLNCZK 5,7305 5,7230 - 0,13 %
GBPCZK 28,0690 28,0875 + 0,07 %

Krátce ke včera zveřejněným statistikám. Ve středoevropském regionu byla v Maďarsku zveřejněna spotřebitelská inflace za srpen (0 % m/m a +4,3 % r/r). V ČR byly publikovány devizové rezervy České národní banky (ČNB), které v korunovém vyjádření v srpnu oproti červenci poklesly o 8,9 mld. na 3 466,7 mld. korun. Detailněji ZDE. Odpoledne byla v USA zveřejněna předběžná výroční revize údajů o zaměstnanosti. Podle Úřadu pro statistiku práce (BLS) byla úroveň zaměstnanosti v USA za období duben 2024 až březen 2025 pravděpodobně o 911 tis. pracovních míst nižší, než se původně odhadovalo. Jedná se o výraznou revizi směrem dolů, která naznačuje, že zpomalení amerického trhu práce nastalo ještě před oznámením rozsáhlých dovozních cel prezidenta D. Trumpa.

Na devizovém trhu v úterý dopoledne pokračovalo posilování české měny. Vůči euru koruna posílila téměř až na úroveň 24,30 EURCZK, což znamená, že opět mírně vylepšila letošní maximum a je nejsilnější od prosince 2023. Na měnovém páru s dolarem koruna během úterního odpoledne mírně oslabila a obchodování se přesunulo lehce nad hladinu 20,70 USDCZK. Stále je však téměř nejsilnější od dubna 2018. Z dalších středoevropských měn maďarský forint vůči euru posílil k úrovni 393 EURHUF a polský zlotý se pohyboval primárně v rozmezí 4,25 – 4,255 EURPLN. Na hlavním měnovém páru včera dolar posílil, umazal část předchozích ztrát a v závěru úterního odpoledne se pohyboval na úrovni 1,172 EURUSD. Posílení dolaru bylo trochu překvapivé s ohledem na to, že zaměstnanost v USA byla revidována výrazně směrem dolů.

Co očekávat dnes? V ČR bude dnes ráno zveřejněna spotřebitelská inflace (CPI) za srpen. Podle předběžného odhadu z minulého týdne CPI inflace v srpnu vzrostla o 0,1 % m/m a o 2,5 % r/r, když v meziměsíčním srovnání poklesly ceny potravin a energií, zatímco ceny služeb vzrostly. Inflace bude odpoledne zveřejněna i v USA, a to konkrétně výrobní inflace (PPI) za srpen. Z pohledu dopadu na dolar a na rozhodování americké centrální banky (Fed) však bude v USA klíčová až srpnová spotřebitelská inflace CPI, která bude publikována zítra (11/9).

Nejpravděpodobnější scénáře pro dnešek (psáno před 8 hodinou ranní) a tento týden. Dnes odpoledne může dolar reagovat na výrobní inflaci (PPI) v USA. Jinak je nyní z pohledu dolaru klíčová srpnová CPI inflace, která bude zveřejněna zítra. Další oslabení dolaru směrem k hladině 1,18 EURUSD a výše zůstává pro nejbližší dny pravděpodobnější variantou, pokud tedy srpnová CPI inflace nepřekvapí opravdu výrazným nárůstem. V případě koruny vůči euru nelze vyloučit další posilování české měny směrem k hladině 24,30 EURCZK a níže.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

V ČR bude v 9:00 zveřejněna spotřebitelská inflace (CPI) za srpen. Na Slovensku bude zveřejněna červencová průmyslová produkce.

Očekávané finanční události v Evropě

Dnešek bez významnějších statistik a událostí.

Očekávané finanční události ve světě

V USA bude ve 14:30 zveřejněna výrobní inflace (PPI) za srpen.

Miroslav Novák miroslav.novak@citfin.cz   +420 605 299 883

Na finančních trzích působí od r. 2008 a to především jako makroekonomický analytik a měnový stratég. Jeho analýzy a postřehy pravidelně využívají česká média a odborné instituce. Jeho vášní je ekonomie, grafy, statistiky a samozřejmě devizový trh. Miroslav vystudoval obor finance na VŠE a obor finance a finanční služby na VŠFS.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.