Ztráty středoevropských měn blednou ve srovnání s lirou…

Středoevropské měny opět ztratily. Turecká lira proti euru včera odepsala 10 %. Dnes se dat dočkáme především z USA.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 23. 11. 2021 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 25,4810 25,4740 - 0,03 %
USDCZK 22,6460 22,6160 - 0,13 %
EURUSD 1,1252 1,1264 + 0,11 %
PLNCZK 5,4075 5,4140 + 0,12 %
GBPCZK 30,3455 30,2360 - 0,36 %

Úterní obchodování patřilo k těm klidnějším. Dopoledne přineslo mírné posílení české koruně, která se před tím dotkla technické úrovně 25,50 EURCZK. Zřejmě díky zadaným limitním objednávkám se od této hranice ale domácí měna „odrazila“. V závěru středoevropské seance však nakonec těsně padla i zmíněná úroveň. Maďarský forint i polský zlotý měly včera proti euru tendenci mírně ztrácet. Sentiment u rizikovějších měn (tj. i středoevropských) je nyní výrazně negativní. Velmi dobře je to vidět např. na ukazateli implikované volatility zveřejňovaném bankou JPMorgan (JPMorgan EM FX volatility index), který se dostal na nejvyšší hodnotu od dubna tohoto roku. Zvyšující se úrokové sazby tak nehrají příliš roli a větší vliv mají globální faktory. Od koruny dnes očekáváme pohyb u hranice 25,50 EURCZK.

Dolaru se úterní obchodování vydařilo. Proti koruně zpevnil téměř na 22,70 USDCZK a je nejdražší za poslední rok. Pomáhají mu spekulace na dřívější růst dolarových sazeb a také rostoucí averze k riziku. Ta se projevuje oslabováním rizikovějších měn, poklesem akciových indexů a naopak růstem výnosů dluhopisů. Proti euru včera dolar, poprvé od června 2020, atakuje hranici 1,1230 EURUSD.

Extrémní je v posledních týdnech vývoj kurzu turecké liry, která jen během včerejška proti euru odepsala více než 10 %. Během listopadu lira proti společné evropské měně ztratila více než třetinu své hodnoty. Důvodem je především přístup turecké centrální banky k měnové politice. Oproti celé řadě jiných centrálních bank, které již sazby zvýšily, nebo to alespoň do budoucna avizují, turecká centrální banka v posledních měsících opakovaně snižovala základní úrokovou sazbu na liře. Činí tak pod tlakem tamního prezidenta Erdogana. Vzhledem k turecké meziroční inflaci atakující 20 % je tento přístup naprosto v rozporu se základní ekonomickou teorií. Kroky centrální banky jsou tak vnímány jako nelogické a nedůvěryhodné.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Ze středoevropského regionu dnes stojí za zmínku pouze domácí výsledky podnikatelské a spotřebitelské důvěry za listopad.

Očekávané finanční události v Evropě

Sledovaným výsledkem je dopoledne zveřejněný listopadový Ifo index ekonomického sentimentu z Německa.

Očekávané finanční události ve světě

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněno hned několik makroekonomických výsledků. Půjde o objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, prodeje nových domů a také výši příjmů resp. výdajů na osobní spotřebu. Jelikož se zítra v USA slaví Den díkůvzdání, výjimečně se již dnes dočkáme také, jinak ve čtvrtek zveřejňovaných, týdenních dat z amerického trhu práce.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.