Visit Jackson Hole, Stay Wild

Sympozium v Jackson Hole pro tenhle rok skončilo. "Ostře" sledovaný projev Jerome Powella. Německá ekonomika se propadá.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 25. 8. 2023 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 24,1490 24,0910 - 0,24 %
USDCZK 22,3870 22,3670 - 0,09 %
EURUSD 1,0787 1,0771 - 0,15 %
PLNCZK 5,3925 5,3935 + 0,02 %
GBPCZK 28,1490 28,0855 - 0,23 %

Když do vyhledávače napíšete „Jackson Hole“ začnou se dít věci. To, že se jedná o každoroční setkávání centrálních bankéřů v americkém Wyomingu na konci srpna, je už známá věc. Investory hojně očekávaná událost, kterou zapisují v předstihu do svých diářů, aby si pak dokázali udělat představu o dalším směřování velkých ekonomik a následném plánování svých investic. Jeden z odkazů nabádá k návštěvě tohoto velkého horského údolí a poukazuje na krásy divoké americké přírody. O tom ale až někde jinde a někdy příště. Letošní ročník nesl název Strukturální změny ve světové ekonomice a hlavními tématy měly být dopady pandemie a globálních trendů na americkou a světovou ekonomiku. Dedolarizace je sice ve světě už nějaký ten pátek patrná, přesto nepodceňujme sílu amerického dolaru a této velké ekonomiky. Projev Jerome Powella byl klíčovou událostí. Dlouhodobý boj s inflací napříč celým světem je už dosti únavný a všechny zajímalo, jak se k tomu tenhle spolubojovník v těžké váze postaví. Vyznění jeho pátečního projevu bylo překvapivě vcelku jestřábí! Fed je připraven na další zvyšování sazeb ve jménu krocení „zlé“ inflace. Trhy vyhlížely informace o prvním snížení úrokových sazeb v příštím roce a ono to zatím spíše vypadá, že sazby ještě nedosáhly svého maxima. Zmínil se i o jádrové složce, která je zatím stále vysoká, ale doufá, že časem cenové tlaky odezní. Dále zdůraznil, že finální vítězství nad inflací si vyžádá zpomalení ekonomiky a zhoršení reálných dat z trhu práce.

Nejsledovanější měnový pár eurodolar byl v pátek jako na houpačce. Dopoledne se hodnotila důvěra v německou ekonomiku měřená německým Ifo indexem a výsledky jsou prachmizerné. Hlavní index podnikatelského klimatu se propadl na úroveň 85,7 bodu. Německé podniky a firmy se obávají o svou budoucnost a hledí do ní značně pesimisticky. Když si uvědomíme tu úzkou provázanost německé ekonomicky s českou, nejsou to optimistické vyhlídky ani pro tuzemské firmy. Odpoledne pak patřilo výše zmíněnému sympoziu. Eurodolar se obchodoval za 1,084 až 1,076 EURUSD. Agentura Reuters v pátek přišla s informací, že roste pravděpodobnost pauzy v rámci utahování sazeb ze strany ECB z důvodu rostoucích obav z recese, zpomalení Číny či efektivnější transmise měnové politiky. V případě, že bankéři na svém dalším zasedání nezvýší sazby, musí doplnit jasné sdělení, že práce ECB ještě není u konce. Euro se v pátek prodávalo za 24,06 až 24,16 EURCZK.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Makroekonomický kalendář ze střední Evropy dnes zeje prázdnotou.

Očekávané finanční události v Evropě

Z eurozóny stojí za zmínku půjčky domácnostem a firmám i nabídka peněz M3, výsledky budou zveřejněny za červenec v meziročním srovnání.

Očekávané finanční události ve světě

Z druhé strany Atlantiku stojí za zmínku výrobní index Dallaského Fedu.

 

Bc. Táňa Rožková tana.rozkova@citfin.cz   +420 234 092 071

Na pozici FX dealera u společnosti Citfin působí již od roku 2017. Zabývá se zahraniční politikou, devizovým trhem a věnuje se analýze makroekonomických dat.

Tato zpráva vyjadřuje názor jen Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.