V hlavní roli je dnes italský rozpočet

Česká koruna se vůči euru stále drží slabší a obchoduje se téměř bez pohybu blízko 25,85 EURCZK. Podle dostupných zpráv dnes Evropská komise vrátí italské vládě rozpočet k přepracování. Velká Británie a EU stále nedosáhly dohody.

EUR/CZK

USD/CZK

Kurzy k 22. 10. 2018 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EUR/CZK 25,8530 25,8330 - 0,08 %
USD/CZK 22,4180 22,5090 + 0,41 %
EUR/USD 1,1532 1,1477 - 0,48 %
PLN/CZK 6,0230 6,0210 - 0,03 %
GBP/CZK 29,3265 29,2225 - 0,35 %

 

Česká koruna se vůči euru stále drží slabší a včera se obchodovala téměř bez pohybu blízko 25,85 EURCZK. Opět mírně rostoucí negativní sentiment na finančních trzích drží pod tlakem měny středoevropského regionu. Příčinou nervozity, která je na trzích stále patrná, není žádná nová zpráva, ale pro Evropu aktuálně nejpalčivější záležitosti. Například stále neuzavřená situace kolem italského rozpočtu. Italská vláda při jeho sestavování nedodržela doporučení Evropské komise a předložený rozpočet zahrnuje výrazně vyšší objem expanzivních vládních výdajů. Podle dostupných zpráv dnes Evropská komise vrátí italské vládě rozpočet k přepracování.

Dalším výrazným tématem, které finančním trhům na klidu nepřidává, je bezúspěšné vyjednávání o Brexitu. Žádné dohody zatím nebylo dosaženo. Světlo do celé záležitosti nevnesl ani summit, který se odehrál minulý týden a skončil fiaskem. Podle dostupných zpráv se konzervativci pokouší dojednat potřebný počet hlasů, který by jim umožnil další z pokusů odvolat premiérku Mayovou. Britská libra se tak drží stále slabší.

Mezi další události jistě stojí za pozornost zprávy z Číny. Tamní představitelé podle všeho zjišťují, že dopady amerických cel jsou výraznější, než původně předpokládali. Čínský premiér uvedl, že vláda hodlá udělat všechno proto, aby pomohli soukromému sektoru tyto dopady překonat.

Americký dolar včera opět posílil po páteční korekci. Aktuálně se nachází v blízkosti silnější technické úrovně, kdy se v případě jejího překonání otevírá dolaru  další cesta k většímu posílení. Vůči koruně dnes ráno zahajuje na 22,53 USDCZK a vůči euru na 1,147 EURUSD. Nálada na dolaru zůstává pozitivní a USA zůstávají na finančních trzích hlavním kormidelníkem.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Domácí kalendář je dnes prázdný. Z regionu se dočkáme pouze polské zářijové nezaměstnanosti. Region včetně české koruny bude sledovat hlavně sentiment na finančních trzích. Koruna zahajuje na 25,83 EURCZK.

Očekávané finanční události v Evropě

V Evropě budou trhy sledovat situace kolem Brexitu a Itálie. To jsou hlavní témata, která trhy dlouhodobě drží v nervozitě. Jinak je evropský kalendář prázdný. Euro se vůči dolaru i dnes ráno drží slabší na 1,147 EURUSD.

Očekávané finanční události ve světě

USA zveřejní richmondský FED index (bez výraznějšího potenciálu ovlivnit kurz dolaru). Za Bank of England dnes navečer promluví její guvernér Mark Carney.

Pavel Kovář pavel.kovar@citfin.cz   +420734421004

Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2016. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.