Týden plný událostí může výrazně ovlivnit finanční trhy

Během týdne je pravděpodobná vysoká volatilita na měnovém trhu. Očekáváme významné události s potenciálně rozsáhlými dopady na finanční trhy.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 30. 10. 2020 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 27,3980 27,2490 - 0,54 %
USDCZK 23,4660 23,3780 - 0,38 %
EURUSD 1,1676 1,1656 - 0,17 %
PLNCZK 5,9170 5,9035 - 0,23 %
GBPCZK 30,3080 30,2470 - 0,2 %

Závěr 44. týdne se na finančních trzích odehrával spíše v nervózní náladě. Odhady výsledků HDP za 3. čtvrtletí v Evropě přinesly sice pozitivní zprávy, ale pravděpodobně jen přechodně. HDP v eurozóně mezičtvrtletně podle odhadu vzrostl o 12,7 %, v Itálii o 16,1 %, ve Španělsku o 16,7 %, v ČR o 6,2 %. Tato čísla však zatím říkají jen část příběhu. Na zpřesněné výsledky a podrobnější rozbory si ještě musíme počkat. Dynamika šíření čínské nákazy v mnoha zemích Evropy vzrůstá a dopady zaváděných ochranných opatření na některé ekonomické sektory jsou drtivé a doslova likvidují živobytí mnoha občanů. Výsledky za poslední čtvrtletí letošního roku pravděpodobně tak povzbudivé nebudou a růst ze 3. čtvrtletí bude minulostí.

Tento týden je očekáváno několik významných událostí s potenciálně rozsáhlými dopady na finanční trhy. 3. listopadu se konečně odehrají volby presidenta Spojených států amerických, celé Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Podle aktuálních předvolebních průzkumů, které by údajně měly být relativně přesné, se jako nejpravděpodobnější varianta jeví vítězství kandidáta demokratů J. Bidena. Finální výsledky voleb však mohou být známy až za několik týdnů. Z velmi nebezpečné rétoriky současného presidenta USA pak vyplývá i riziko, že předání moci neproběhne standardním způsobem a výsledek voleb nebude z jeho strany uznán. Nová vláda by se přitom měla chopit mocenského kormidla od ledna a inaugurace presidenta by měla proběhnout 20. ledna. Americké volby zmiňujeme, protože jejich výsledek může ovlivnit směřování této světové velmoci pro následující roky.

Ve čtvrtek 5. listopadu se odehraje také zasedání americké centrální banky. O nastavení měnové politiky budou jednat i centrální banky Polska (ve středu), České republiky a Velké Británie (ve čtvrtek). Celý týden je doslova napěchovaný novými makroekonomickými daty. Během celého týdne je pravděpodobná vysoká volatilita na měnovém trhu.

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Začátek týdne bude na nová makroekonomická data spíše slabší. Očekávány jsou předstihové ukazatele PMI ze zpracovatelského sektoru zveřejňované agenturou Markit a to z většiny států středoevropského regionu. Koruna zahajuje obchodování proti euru blízko 27,25 EURCZK. Maďarský forint se obchoduje v blízkosti 366,80 EURHUF. Polský zlotý se nachází na 4,610 EURPLN.

Očekávané finanční události v Evropě

Indexy PMI od Markit Economics budou zveřejněny také z většiny evropských států v ranních a dopoledních hodinách. Neočekáváme výraznější dopad těchto dat na měnový trh.

Očekávané finanční události ve světě

Kalendář makroekonomických dat v USA zahrnuje ISM indexy a Markit PMI ze zpracovatelského sektoru. Přestože se jedná o zajímavé ukazatele, čekají finanční trhy tento týden na mnoho významnějších událostí a dat, která mohou ocenění mnoha aktiv výrazně ovlivnit. Česká koruna zahajuje proti americkému dolaru blízko hladiny 23,40 USDCZK a pár eurodolar se nachází na úrovni 1,163 EURUSD.

Bc. Pavel Kovář pavel.kovar@citfin.cz   +420734421004

Analytik a senior FX dealer

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.