Trhy kvůli Rusku zatím jen pod mírným tlakem

Včerejší ráno bylo samozřejmě hlavně ve znamení propadů trhů, poté co ruská vojska vstoupila na území Ukrajiny. Během dne se ale situace trochu zklidňovala a dnes ráno futures ukazují na mírný růst akciových indexů.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 22. 2. 2022 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 24,4840 24,4800 - 0,02 %
USDCZK 21,6740 21,5710 - 0,48 %
EURUSD 1,1296 1,1349 + 0,47 %
PLNCZK 5,3785 5,3855 + 0,13 %
GBPCZK 29,4395 29,2915 - 0,5 %

Trhy samozřejmě včera po zprávách o vstupu ruských vojsk na Ukrajinu zahájily poklesem. Později ale své ztráty umazávaly a některé evropské indexy se nakonec dostaly do plusu. Futures na evropské akcie dnes ráno ukazují na mírný růst, ale nálada na trzích se nyní může změnit každým okamžikem.

Negativní nálada se samozřejmě nevyhnula ani české koruně, která již otevírala slabší a postupně slábla nad 24,50, kde se nachází i dnes ráno. V pozdních odpoledních hodinách se ale kurz podíval téměř ke 24,60 EURCZK. Z negativní nálady naopak těží americký dolar, který se drží silnější a vůči koruně se nachází na 21,63 USDCZK.

Ve stínu těchto událostí pak zůstalo včerejší zasedání maďarské centrální banky, která podle očekávání zvýšila úrokovou sazbu na 3,4 %.

I když na trzích přetrvává nervozita, není reakce trhů nijak dramatická. Ono ani uvalení sankcí zatím nebylo příliš tvrdé, ty si Evropa i USA ponechávají v zásobě. Takže co se týče dalšího vývoje, obáváme se, že se spíše můžeme dočkat negativních překvapení a dalšího poklesu trhů včetně české koruny. Pokud již ruská vojska vstoupila na Ukrajinu, budou zřejmě chtít získat větší část, než kterou ovládají proruští separatisté. A z Evropy a USA pak přijdou další sankce.

Co se týče přímo koruny, tak krátkodobý vývoj může být spíše dále proinflační kvůli dražší ropě a plynu. Ale zřejmě ani výraznější zvýšení sazeb na 5 % by nezabránilo poklesu koruny. Ale samozřejmě ze střednědobého pohledu by pak eskalace konfliktu přinesla zpomalení ekonomiky a oslabení inflačních tlaků.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Z domova byl dnes ráno zveřejněn index cen výrobců za leden. Ceny vzrostly meziročně o neuvěřitelných 19,4 %, trh přitom čekal pouze 13,5 %. To by mohlo znamenat, že ČNB přistoupí k dalšímu i nestandardnímu zvýšení sazeb na 5 %, korunu tato zpráva vrací pod 24,50 EURCZK. Výraznější zisky ale nečekáme, spíše převládne vliv rusko-ukrajinského konfliktu.

Očekávané finanční události v Evropě

Z Německa již dnes ráno byla zveřejněna únorová spotřebitelská důvěra, které poklesla na -8,1 b. z předchozích -6,7 b.  Během dopoledne ještě bude zveřejněno finální číslo lednové inflace v eurozóně, trh čeká 5,1 % meziročně. Eurodolar se dnes ráno nachází na 1,1322 EURUSD.

Očekávané finanční události ve světě

Z USA nás dnes nová zásadnější data nečekají, trh bude samozřejmě hlavně sledovat vývoj kolem Ukrajiny. Riziko eskalace konfliktu by mohlo přinést další posílení dolaru, ten se dnes ráno obchoduje na 21,61 USDCZK.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.