Rizika rostou a s nimi i nervozita na trzích

Česká koruna dnes zahajuje vůči euru na 25,85 EURCZK a vůči americkému dolaru na 22,68 USDCZK. Hlavní událostí v Evropě dnes bude zasedání Evropské centrální banky. Očekáváme, zda okomentuje včerejší slabší výsledky PMI a současná rostoucí rizika na finančních trzích.

EUR/CZK

USD/CZK

Kurzy k 24. 10. 2018 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EUR/CZK 25,7780 25,8400 + 0,24 %
USD/CZK 22,4870 22,6720 + 0,82 %
EUR/USD 1,1464 1,1397 - 0,58 %
PLN/CZK 6,0000 5,9960 - 0,07 %
GBP/CZK 29,1825 29,2915 + 0,37 %

 

Česká koruna včera zaznamenala výkyv vůči euru, kdy krátkodobě posílila k 25,75 EURCZK, ovšem ve velmi krátké době se pod tíhou dění vrátila nad 25,85 EURCZK. Stalo se tak po včerejším zveřejnění indexů nákupních manažerů v Německu, které výrazně zaostaly za očekáváním. Toto zpomalení se promítlo pochopitelně i do celkového výsledku za eurozónu vzhledem k vysoké váze Německa v tomto indexu. Dá se očekávat, že zpomalení v dalších významných státech eurozóny bude následovat. Tyto ukazatele táhly dolů euro i regionální měny. Negativní sentiment na trzích tak pokračuje a dalo by se říci, že nabírá na intenzitě. Z hlavních událostí stojí za zmínku dnešní zasedání ECB, která by s koncem roku měla ukončit stále probíhající program podpory trhů v podobě nákupů dluhopisů. Tyto události ukončení programu QE nejspíše nezmění, ale mohou ohrozit možný počátek zvyšování úrokových sazeb na euru, které je očekáváno v příštím roce. Budeme sledovat, jak ECB na aktuální dění zareaguje a zda ve svém prohlášení narůstající rizika zmíní a zda okomentuje slabší výsledky PMI.

V USA včera v odpoledních hodinách pokračovala vlna výprodejů akcií. Dělo se tak bez konkrétního zjevného důvodu a předpokládáme, že se jedná o kombinaci technické situace a negativní nálady na finančních trzích. Také z USA totiž včera přišly negativní zprávy v podobě výraznějšího zpomalení trhu realit. Zřejmě se již začínají projevovat rostoucí úrokové sazby a zpomalení může dále pokračovat. FED hodlá dále úrokové sazby zvyšovat, za což schytal kritiku například od D. Trumpa. Celkové zklidnění současné situace na trzích může být větším oříškem, než se původně zdálo.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Česká koruna dnes zahajuje vůči euru na 25,85 EURCZK a vůči americkému dolaru na 22,68 USDCZK. Regionální kalendář je dnes prázdný. Region včetně české koruny bude sledovat hlavně dění na finančních trzích a zasedání ECB.

Očekávané finanční události v Evropě

Hlavní událostí v Evropě dnes bude zasedání Evropské centrální banky (ECB), po kterém bude následovat ve 14.30 hod. tisková konference, která je obvykle velmi zajímavá.

Očekávané finanční události ve světě

USA zveřejní statistiku objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a v odpoledních hodinách promluví několik představitelů výboru FOMC.

Pavel Kovář pavel.kovar@citfin.cz   +420734421004

Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2016. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.