Proč ten dolar padá?

Na trzích se včera plně projevila reakce na vystoupení Donalda Trumpa a zavedení cel. A ta reakce nebyla pozitivní.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 3. 4. 2025 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 24,9845 24,9975 + 0,05 %
USDCZK 22,8425 22,4765 - 1,6 %
EURUSD 1,0938 1,1122 + 1,68 %
PLNCZK 5,9730 5,9185 - 0,91 %
GBPCZK 29,8980 29,6005 - 1 %

Včera po celý den přetrvávala na trzích panika. Akcie a další riziková aktiva šla prudce dolů, výrazně poklesla i cena ropy. Investoři utíkali do bezpečí, cena zlata se tak ocitla na novém rekordu, vzhůru šly ceny dluhopisů, posílil švýcarský frank nebo japonský jen. Americký dolar ale tentokrát bezpečným přístavem nebyl a prudce ztrácel. Jestliže před vystoupením Donalda Trumpa se pohyboval u hladiny 1,0800 EURUSD, včera se dostal až nad 1,1100 EURUSD. Investoři se obávají o dopadu cel na americkou ekonomiku – ta by se mohla ocitnout v kombinaci recese a vyšší inflace. Pokud záměrem zavedení cel bylo vrátit výrobu do USA, pak ale z krátkodobějšího pohledu (než případně k tomuto přesunu dojde) tato opatření velmi zasáhnou ziskovost velkých amerických firem, které mají své výroby v Číně, Vietnamu a dalších asijských zemích, na které byla uvalena cla nejvyšší. Investoři spekulují, že Fed bude muset reagovat rychlejším snižováním sazeb.

Svým dílem k výprodeji dolaru mohl přispět i chaos, jakým způsobem jsou zaváděna. Tabulka se cly, které údajně uplatňuje zbytek světa vůči USA, a kterou Trump ukazoval při svém vystoupení, obsahovala zcela nesmyslná čísla. Pokud by reciproční cla byla uvedena způsobem oko za oko, zub za zub, bylo by to v pořádku, ale oko za zub už je prostě moc.

Dnes sice přijdou opět měsíční data z amerického trhu práce, ale ta zřejmě zůstanou tentokrát ve stínu celních válek.

Koruna si tak za včerejšek výrazně polepsila k americkému dolaru (aktuálně 22,75 USDCZK), naopak ztrácí vůči euru (aktuálně 25,13 EURCZK)

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Z domova dnes již byla zveřejněna předběžná čísla březnové inflace. Ta se zřejmě v březnu udržela na 2,7 %, trh očekával její snížení. Maloobchod v únoru rostl nad očekávání trhu meziročním tempem 3,8 %. Ale tentokráty ani tyto zprávy koruně nepomáhají, a ta slábne nad 25,10 EURCZK.

Očekávané finanční události v Evropě

Z Německa již dnes byly zveřejněny únorové průmyslové objednávky. Ty tentokrát meziročně stagnovaly.

Očekávané finanční události ve světě

Z USA dnes přijdou tradiční data z amerického trhu práce zveřejňovaná vždy první pátek v měsíci. Ta sice zřejmě ukáží silná čísla, ale investoři budou stejně trpět nejistotou z celních válek.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.