Pravděpodobnost dalšího růstu úrokových sazeb ČNB klesá

Zveřejněný zápis z posledního zasedání bankovní rady České národní banky prozradil, zda centrální bankéři vnímají jako riziko zrychlující inflaci. Řeč byla také o situaci v zahraničí.

EUR/CZK

USD/CZK

Kurzy k 15. 11. 2019 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EUR/CZK 25,5960 25,5930 - 0,01 %
USD/CZK 23,2310 23,1570 - 0,32 %
EUR/USD 1,1018 1,1052 + 0,31 %
PLN/CZK 5,9710 5,9870 + 0,27 %
GBP/CZK 29,9205 29,8600 - 0,2 %

 

Z domácí ekonomiky nevyšla v pátek žádná data, ale byl zveřejněn zápis z posledního zasedání ČNB. Pro zvýšení úrokových sazeb hlasovali 2 členové bankovní rady. Prognóza nadále počítá s krátkodobým dosažením tříprocentní míry inflace (horní hranice tolerančního pásma) a následným návratem směrem ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB. Případné krátkodobé překročení tolerančního pásma členové bankovní rady nevidí jako riziko. Pozitivně jsou vnímány také znaky zlepšování vývoje, pokud jde o rizika v zahraničí. Ochota centrálních bankéřů krátkodobě tolerovat vyšší míru inflace snižuje pravděpodobnost dalšího růstu úrokových sazeb.

Za zmínku stojí také v pátek zveřejněné ekonomické výsledky z USA, které znamenaly pro trhy spíše zklamání. Maloobchodní tržby rostly v říjnu jen nepatrně. Průmyslová produkce a zpracovatelský průmysl v meziročním srovnání zpomalily o 1,1 %, respektive o 1,5 %. Zajímavé je, že očekávání trhů, že bude americká centrální banka Fed brzy opět snižovat úrokové sazby také klesají. Nynější očekávání předpokládají stabilitu úrokových sazeb v USA až do posledního čtvrtletí příštího roku. Nadále pokračují jednání s Čínou o nové obchodní dohodě. Komentáře obou zemí se přitom neustále mění. S případnými závěry tedy počkáme, pokud bude nějaké dohody vůbec dosaženo.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Z domácí ekonomiky v pondělí očekáváme zveřejnění říjnového Indexu cen výrobců (PPI). Očekáván je další meziroční pokles tempa růstu výrobních cen k 1,5 %. Makroekonomický kalendář dalších států z regionu střední Evropy zůstává prázdný. Koruna zahajuje proti euru na 25,60 CZK/EUR. Blízko historických maxim se nachází maďarský forint, který se obchoduje v blízkosti 335 HUF/EUR.

Očekávané finanční události v Evropě

Evropa nová ekonomická data na začátku týdne nenabídne. Projevy přednesou představitelé ECB (vicepresident Luis de Guindos a člen Výkonné rady Philip Lane) a německé Bundesbank (členové Výkonné rady Joachim Wuermeling a Sabine Mauderer).

Očekávané finanční události ve světě

Kalendář makroekonomických dat USA je v pondělí téměř prázdný. Očekáváme spíše nižší volatilitu a klidnější obchodování bez výraznějších pohybů. Česká koruna zahajuje proti americkému dolaru blízko 23,14 CZK/USD a eurodolar na 1,106 USD/EUR.

Bc. Pavel Kovář pavel.kovar@citfin.cz   +420734421004

Analytik a senior FX dealer

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.