Polsko i Maďarsko opět utahují měnovou politiku

ČNB brání koruně v dalším oslabování, kurz se tak vůči euru drží stále ve velmi úzkém rozmezí. Z USA dnes dorazí sledovaná data z pracovního trhu.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 7. 7. 2022 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 24,7810 24,7660 - 0,06 %
USDCZK 24,2740 24,3400 + 0,27 %
EURUSD 1,0209 1,0175 - 0,33 %
PLNCZK 5,1900 5,1750 - 0,29 %
GBPCZK 29,0000 29,2185 + 0,75 %

Z tuzemska včera dorazily kladné hodnoty průmyslové produkce za květen, kdy růst o 3,3 % v meziročním vyjádření předčil většinové očekávání analytiků. Naše domácí měna se vůči euru obešla bez výraznějších pohybů a kurz i za asistence ČNB stále setrvává pod hranicí 24,80 EURCZK. Zajímavější vývoj nastal na ostatních měnách regionu střední Evropy. Polská národní banka včera překvapila trhy zvýšením hlavní úrokové míry „pouze“ o 50 bazických bodů, přičemž trhy čekaly růst minimálně o 75 bodů, na což polský zlotý reagoval výrazným oslabením. Kurz se vůči české koruně vydal opět k historicky rekordně nízkým hodnotám okolo 5,170 PLNCZK. Maďarská národní banka včera zvýšila svou jednodenní depozitní sazbu o 200 bazických bodů na 9,75 %. Ačkoliv více sledovaná roční úroková míra zůstává na hodnotě 7,75 %, představitelé maďarské centrální banky se nechali slyšet, že i hodnota na této sazbě může na příštím setkání růst k podobné hranici.

Americký dolar včera opět posílil na hodnotě a vůči společné evropské měně se dostal k blízkosti hranice 1,0150 EURUSD. Na páru s českou korunou se aktuální kotace pohybují okolo 24,35 USDCZK. Dolaroví obchodníci dnes budou čekat zejména na odpolední data z pracovního trhu, naopak stimul pro euro může přinést odpolední projev prezidentky ECB Christine Lagarde. Ačkoliv většinově trhy počítají se zvýšením základní úrokové sazby na červencovém zasedání ECB pouze o 25 bazických bodů, zápisky z červnového setkání ukazují, že hned několik členů bankovní rady ECB je otevřeno myšlence výraznějšího utažení měnové politiky. 

Včerejší obchodování přálo také komoditám a akciovým trhům. Ropa se včera obchodovala opět nad hranicí 100 dolarů za barel, výrazné zisky zaznamenal i zemní plyn. Právě i díky společnostem, které jsou navázané na tyto klíčové komodity, se včera akciové trhy nesly na vlně pozitivního sentimentu, německý akciový index DAX si připsal přes 1 % a technologický NASDAQ také zakončil obchodní seanci v zelených číslech. Obavám z možné hospodářské krize aktuálně nepřidává fakt opětovně vznikající inverze na hodnotách amerických vládních dluhopisových výnosů.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Z tuzemska dorazí data o aktuálním stavu devizových rezerv, což nám do jisté míry poskytne obrázek o tom, kolik ČNB již vynaložila prostředků pro obranu koruny v posledních dvou měsících. Z oblasti střední Evropy se pak dále dočkáme červnové spotřebitelské inflace z Maďarska.

Očekávané finanční události v Evropě

V rámci eurozóny je dnes kalendář téměř prázdný. V odpoledních hodinách budou trhy netrpělivě čekat na projev prezidentky ECB Christine Lagarde.

Očekávané finanční události ve světě

Zpoza oceánu dnes bude oznámena červnová míra nezaměstnanosti a tradiční NFP report nových pracovních míst mimo zemědělský sektor.

Dominik Hudák dominik.hudak@citfin.cz   +420234092046

Zabývá se především měnovým trhem, své znalosti uplatňuje na pozici FX dealera. Intenzivně se zajímá o zahraniční a hospodářskou politiku. Svůj čas věnuje analýzám makroekonomických dat a událostí.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.