Po zasedání FEDu dolar nejsilnější za více než 2 roky

Večerní zasedání FEDu přineslo dolaru posílení a proti koruně i euru je nejsilnější za více než 2 roky. Odpoledne zasedá a o sazbách hlasuje ČNB. Dopoledne dorazí výsledky Indexu nákupních manažerů z celé řady zemí a odpoledne se dočkáme amerických dat z trhu práce.

EUR/CZK

USD/CZK

Kurzy k 31. 7. 2019 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EUR/CZK 25,6600 25,6830 + 0,09 %
USD/CZK 22,9890 23,0630 + 0,32 %
EUR/USD 1,1162 1,1136 - 0,23 %
PLN/CZK 5,9690 5,9900 + 0,35 %
GBP/CZK 27,9610 28,2170 + 0,92 %

Eurokoruna se během středoevropského obchodování opět udržela v úzkém pásmu okolo 25,65 EURCZK, zbylé regionální měny pak proti euru velmi mírně posílily. Po večerním zasedání FED však došlo k obratu a při výrazném posilování amerického dolaru se investoři začali rizikovějších měn opět zbavovat. Pro korunu to znamenalo oslabení o cca 5 haléřů k hranici 25,70 EURCZK, o podobné procento oslabily i zbylé regionální měny.

Večerní zasedání americké centrální banky FED přineslo mírné překvapení. FED dle očekávání snížil základní sazbu na USD 25 bb. do pásma 2,00 – 2,25 %. Ze slov guvernéra Powella na tiskové konferenci ale vyplynulo, že FED nevidí další snižování sazeb jako automatické. Včerejší hlasování nebylo jednomyslné, dva členové měnového výboru hlasovali pro ponechání sazeb v pásmu 2,25 – 2,50 %. FED tak včera nevyslal ani zdaleka tak “holubičí” vzkaz, který byl očekáván a posílení USD tak ještě může pokračovat i během dnešního obchodování. Dolar proti euru a české koruně aktuálně zpevňuje k 1,1040 resp. 23,27 a je tak v obou případech nejsilnější za více než 2 roky.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Dnes odpoledne zasedá a o sazbách rozhoduje ČNB. Všeobecně se změna sazeb neočekává nejen dnes, ale zřejmě ani během zbytku roku 2019. Následná tisková konference guvernéra Jiřího Rusnoka kurz koruny nicméně rozpohybovat může. ČNB dříve nebo později zřejmě bude muset reagovat na snižování sazeb ze strany FEDu a především očekávané uvolnění měnové politiky ECB. Bude zajímavé sledovat, jestli a jak ČNB aktualizuje svou ekonomickou prognózu.

Ze střední Evropy se dnes dočkáme výsledků Indexů nákupních manažerů ve výrobním sektoru postupně během dopoledne z Maďarska, Polska a v půl desáté pak i z ČR. Obecně se očekává mírný pokles oproti červnovým výsledkům.

Očekávané finanční události v Evropě

I ze zbytku Evropy dnes stojí za zmínky především PMI Index nákupních manažerů. Dočkáme se jich ze všech větších ekonomik eurozóny a např. z Velké Británie. Tam odpoledne navíc zasedá a o sazbách rozhoduje centrální banka Bank of England. Vzhledem k nejistému způsobu odchodu Velké Británie z EU se očekává jednomyslné rozhodnutí monetární politiku neměnit.

Očekávané finanční události ve světě

Jako každý čtvrtek se i dnes v půl třetí odpoledne dočkáme týdenních nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti z USA. Později ještě dorazí výsledky červencových výrobních indexů PMI a ISM. Na trzích stále ještě může doznívat včerejší zasedání FEDu a na dolarových měnových párech se můžeme dočkat pohybu i přes absenci zásadních makroekonomických dat.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.