Nálada na trzích se během pondělí zhoršila

Ještě včera ráno to vypadalo, že trhy zahájí nový týden pozitivně. To se projevilo i na české koruně, která zahájila týden posílením, ale nakonec své zisky neudržela. Nálada na trzích se totiž během dne zhoršila a investoři opět vyhledávali méně riziková aktiva.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 25. 1. 2021 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 26,0770 26,1030 + 0,1 %
USDCZK 21,4200 21,4870 + 0,31 %
EURUSD 1,2174 1,2148 - 0,21 %
PLNCZK 5,7540 5,7515 - 0,04 %
GBPCZK 29,3745 29,4055 + 0,11 %

Včerejší ranní optimismus na trzích dlouho nevydržel. Koruna včera v úvodu ještě stihla posílit ke 26,05 EURCZK, ale své zisky rychle odevzdala. Akcie v Evropě ráno ještě váhaly, nakonec se ale vydaly směrem dolů, stejně jako ropa, když se investoři přesouvali do bezpečí dluhopisů a amerického dolaru. Výjimkou byla pražská burza, kde index nakonec vzrostl jen díky akciím Monety, která si připsala více než 10% zisk v reakci na zprávy kolem nákupu ze strany PPF a sloučení s Air Bank.

Za negativní náladou na trzích přitom nestála nějaká jedna zásadní zpráva, spíše obavy investorů, že i přes začátek očkování cesta k návratu k normálu bude ještě dlouhá. I přes pokračující vakcinaci totiž stále některé země prodlužují lockdown, či jej ještě zpřísňují. A jak ukazuje Izrael, i přes rychlý postup vakcinace je cesta ven ještě dlouhá.

To se ukazuje i na indexech monitorující náladu podnikatelů a spotřebitelů. Včera zveřejněný index důvěry v ČR se za leden propadl jak u spotřebitelů, tak u podnikatelů. Obdobně německý IFO index. Večer pak ještě přišla zpráva o rezignaci italského premiéra.

Do dnešního rána tak koruna oslabila na 26,18 EURCZK a 21,61 USDCZK.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Dnešní den přinese v regionu pouze zasedání maďarské centrální banky, která ale zřejmě žádnou změnu sazeb nepřinese. Koruna se v úvodu drží kolem 26,18 EURCZK. I nadále se domníváme, že v nejbližší době bude kurz zřejmě stagnovat kolem současných hodnot a pod 26,00 EURCZK se dostane až v průběhu dalších měsíců (pokud se situace kolem koronaviru bude zlepšovat).

Očekávané finanční události v Evropě

Evropský kalendář je prázdný. Futures na evropské akcie neukazují na výraznější trend jedním nebo druhým směrem, negativně na evropské trhy může ale působit večerní zpráva o rezignaci italského premiéra. Eurodolar se po ránu drží na 1,2125 EURUSD.

Očekávané finanční události ve světě

Z USA dnes přijdou data o spotřebitelské náladě v USA. Kromě toho Mezinárodní měnový fond zveřejní novou prognózu vývoje globální ekonomiky. Z opětovné nejistoty na trzích těží americký dolar (vůči koruně dnes nad 21,60 USDCZK), s návratem optimismu na trhy počítáme pak i s posilováním koruny vůči dolaru.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.