Na české koruně klid

Česká koruna vyčkává na makrodata ve druhé části týdne. Evropa na vlně lepších zpráv o stavu německé ekonomiky. Protesty v Číně a potíže Apple oslabují americký dolar.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 28. 11. 2022 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 24,3430 24,3340 - 0,04 %
USDCZK 23,4460 23,4000 - 0,2 %
EURUSD 1,0383 1,0399 + 0,15 %
PLNCZK 5,1970 5,2050 + 0,15 %
GBPCZK 28,3155 28,1665 - 0,53 %

Česká koruna na začátku nového týdne příliš pohybu nepředvedla. Chyběly jí výraznější domácí i zahraniční impulzy. Pondělní obchodování zakončila posílením na 24,32 EURCZK. Polský zlotý posílil podobně na 4,67 EURPLN a maďarský forint taktéž na 405 EURHUF. V tomto úspěšném tažení středoevropských měn hraje roli určité zmírnění napětí na trzích díky dobrým číslům německých indexů podnikatelské nálady PMI a Ifo a obecně díky zlepšení situace ve světových dodavatelských řetězcích. Navíc ve čtvrtek v Německu zřejmě začne fungovat první plovoucí terminál na LPG, který by mohl zásobovat i Českou republiku… Pozitivní očekávání na české koruně je třeba ale do jisté míry brzdit. Bude důležité, zda české PMI ve čtvrtek dopadne také tak pozitivně jako v Německu. A navíc, i kdyby se tak stalo, i ta německá jsou stále ve výrazně záporných číslech. Maďarský forint stojí před ještě větší výzvou než koruna (výrazně vyšší inflace, pokračující nejistota ohledně čerpání z fondů EU, potíže s pohonnými hmotami), takže tamní očekávání jsou ještě více riziková. Polsko se potýká se zpomalením průmyslu, nicméně v posledních dnech třeba ohromuje svými masivními zbrojními plány a proklamací, jak důležitou pozici v Evropě díky své skvělé armádě má. Zbývá se tedy poprat s vnitřními společensko-politickými rozpory a Polsko by se mohlo s ohledem na zahraniční politiku Ruska dlouhodobě drát do vyšších pater evropské velmocenské struktury. Pro dnešek očekáváme českou korunu v pásmu 24,30 – 24,40 EURCZK.

Protesty v Číně proti politice nulové tolerance v boji s covidem spolu s propadem akcií Apple kvůli výpadku v čínské výrobě v pondělí na eurodolaru působily spíše ve prospěch eura. Dolar ale během dne velkou ztrátu z dopoledne nakonec smazal a denní seance skončila v podstatě tam, kde ráno začala (1,03 EURUSD).

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Mezi 10. a 11. hodinou dopolední se dozvíme meziroční i meziměsíční listopadovou spotřebitelskou inflaci z části spolkových zemí Německa. Němci pak ve 2 hodiny odpoledne zveřejní předběžný výsledek celkové listopadové inflace v zemi. Meziročně se očekává zpomalení z 11,6 % pravděpodobně na 11,2 %, meziměsíčně se možná dostane inflace i na nulu (posledně byl výsledek 1,1 %).

Očekávané finanční události v Evropě

V 11 hodin dopoledne vyjde finální listopadová spotřebitelská důvěra v eurozóně. Snad by se měla o jednotky procent zlepšit, byť bude nadále výrazně záporná (naposledy -27 %).

Očekávané finanční události ve světě

V USA dnes zůstává kalendář důležitých makrodat prázdný, očekávání trhu se upínají spíše k makrodatům na konci týdne (projev Jerome Powella ve středu ohledně dalšího směřování Fedu nebo páteční americký „payrolls“ – údaj o tvorbě pracovních míst v americké ekonomice mimo zemědělství).