Inflace v březnu meziročně zrychlila na 3 %

Březnová spotřebitelská inflace vzrostla na 3 % a koruně pomohla téměř k 25,60 EURCZK. ECB potvrdila stabilní úrokové sazby do konce roku. Brexit odložen do 31. října 2019.

EUR/CZK

USD/CZK

Kurzy k 10. 4. 2019 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EUR/CZK 25,6200 25,5980 - 0,09 %
USD/CZK 22,7400 22,7600 + 0,09 %
EUR/USD 1,1266 1,1247 - 0,17 %
PLN/CZK 5,9800 5,9790 - 0,02 %
GBP/CZK 29,7235 29,7830 + 0,2 %

Středeční seance přinesla zisky české koruně, které pomohlo dopolední zveřejnění tuzemského březnového výsledku spotřebitelských cen. Ty poprvé od října 2012 dosáhly na meziroční růst 3 %. Koruna tak postupně během včerejšího obchodování pozvolna posilovala, aby po páté hodině odpolední dosáhla téměř hranice 25,60 EURCZK. ČNB dlouhodobě cíluje inflaci na 2 %, ale neočekáváme, že by měl včerejší výsledek pobídnout domácí centrální banku k nějaké akci, protože ta bude vyčkávat na novou prognózu. Guvernér Rusnok včera na adresu zrychlujících spotřebitelských cen uvedl, že ČNB očekává pokles růstu k 2 % ve druhé polovině letošního roku.

Na eurodolaru jsme byli včera svědky zajímavého krátkodobého výkyvu ve prospěch amerického dolaru. Během tiskové konference prezidenta ECB M. Draghiho výkyvově posílil americký dolar o zhruba půl centu k hranici 1,1230 EURUSD, pro korunu to znamenalo zpevnění ke 22,67 USDCZK. Ničeho nového jsme se ale od ECB nedočkali. Prezident Draghi potvrdil, že ECB nepočítá s utahováním měnové politiky do konce letošního roku. Draghi také zopakoval rizika pro eurozónu v podobě obchodních válek nebo brexitu.

V noci došlo k dohodě představitelů Evropské unie a britské premiérky Mayové o brexitu, ten se odkládá do 31. října tohoto roku. Pokud britští poslanci schválí již dříve domluvenou dohodu o brexitu, země můžu odejít i dříve. Případně také ale může odchod zcela zrušit. Podzimní termín je kompromisem mezi členskými státy EU. Např. Francie požadovala co nejdřívější odchod Velké Británie, několik zemí naopak chtělo brexit odložit až o rok.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Ze střední Evropy se dnes žádných důležitých makroekonomických výsledků nedočkáme. Včerejší posilování koruny způsobené 3% růstem březnových spotřebitelských cen může koruně i dnes pomoci k silnějším úrovním.

Očekávané finanční události v Evropě

Z Evropy se dnes dočkáme březnové německé inflace (CPI). Je očekáván meziroční růst o 1,5 %, nižší výsledek by mohl opět podpořit v ziscích americký dolar. Výsledku spotřebitelské inflace se dopoledne dočkáme i z Francie.

Očekávané finanční události ve světě

Jako každý čtvrtek se i dnes v půl třetí odpoledne dočkáme výsledků z amerického trhu práce, a to především nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ve stejném čase dorazí i tamní Index výrobních cen (PPI). Pohybu na kurzu dolaru se můžeme dočkat i po půl čtvrté, kdy je naplánováno vystoupení několika členů měnového výboru FEDu.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066   LinkedIn

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.