Holubičí cíle ČNB pod tlakem dat a událostí

Koruna ztratila zisky z pátku. Investoři nevěří obecně středoevropským měnám, oproti tomu dolar pokračuje ve spanilé jízdě. Jednotný postup v kritické době se nedaří ani v eurozóně, ani ve světě.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 10. 10. 2022 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 24,4450 24,5180 + 0,3 %
USDCZK 25,1280 25,2600 + 0,53 %
EURUSD 0,9728 0,9706 - 0,23 %
PLNCZK 5,0330 5,0470 + 0,28 %
GBPCZK 27,8340 27,8850 + 0,18 %

Obavy z recese a jejích důsledků trvají. Napjatý vztah USA a Číny je pouze umocňuje. Tyto a další obavy investorů, které hrozí dalším ochlazováním ekonomiky, se v pondělí promítly i do dění na české koruně. Ta proti USD oslabila o čtvrt koruny na 25,25 USDCZK, kdy ale v některých momentech dosahoval kurz i hranice 25,30 USDCZK, což koruna naštěstí vždy zvrátila zpět. Výrazně menší oslabení koruny jsme mohli sledovat oproti jednotné evropské měně, kde došlo k oslabení na 24,52 EURCZK. Koruna tak ztratila zisky z konce pátku minulého týdne. Pouhé pokračování soustavného oslabování jsme mohli sledovat u maďarského forintu, který už se pohybuje na 427,73 EURHUF. Nic na tom nemění výhled, že maďarská centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Spíše se dá čekat, že bude zajímavější, zda se Viktor Orbán podřídí požadavkům EU a jak moc se celý spor a hrozba odebrání 7 a půl miliardy EUR povleče, než bude u konce. Také na polském zlotém, který od léta padá a po pondělním obchodování končil na 4,84 EURPLN, což je nejhorší výsledek od roku 2004. Před zasedáním polské národní banky minulý týden sice chvíli situace vypadala, že by zlotý mohl ztráty umazat, po oznámení překvapivého ponechání výše úrokových sazeb beze změny ale nastal další pád polské měny. A do toho Polsko vyrukovalo opět s nárokem na reparace od Německa za újmy z doby 2. světové války a vztahy obou zemí poměrně ochladly, protože Německo dělá, že nic, a v Polsku jde o velmi citlivé a chytlavé politické i společenské téma. A do toho je Polsko vedle Maďarska druhou „problémovou“ středoevropskou zemí EU. Ne kvůli korupci, ale kvůli nezávislosti justice. Takže problémů ve středoevropském prostoru, které různě kazí společný postup a soustředění se na globální ekonomickou situaci, je vícero a zájmy se leckdy různí. Dnes očekáváme, že česká koruna se bude pohybovat v pásmu 24,52 – 24,62 EURCZK.

Suverenita amerického dolaru oproti rizikovému euru a o to více pak rizikovým středoevropským měnám se během pondělí ukazovala i na pásmu 0,96 – 0,97 EURUSD. Vrátit silnější pozice jak euru, tak české koruně nebude vůbec jednoduché. Centrální banky bojují s inflací a tedy pomoc domácím ekonomikám je poměrně komplikovaná. A do toho všeho vidíme „jestřábí“ Fed, který po pátečním překvapivém poklesu nezaměstnanosti v USA o 0,2 % oproti srpnu může nadále pracovat s výrazně příznivějšími podmínkami pro další zvyšování úrokových sazeb. Pro představu v ČR se ve stejném období nezaměstnanost o 0,1 % zvýšila, což je ale meziročně pouze standardní fáze vývoje.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Ze středoevropského prostoru dnes dorazí v 9 hodin dopoledne česká a maďarská inflace za září, kdy u české očekáváme mírně horší výsledek, u maďarské pak přímo prudké zrychlení.

Očekávané finanční události v Evropě

ECB dnes pokračuje projevy několika členů. Během dne z eurozóny dorazí některá málo zajímavá makrodata z dalších členských států mimo ty středoevropské. Projevy členů dnes zazní i z britské centrální banky.

Očekávané finanční události ve světě

Z USA dnes dorazí odhad zářijové spotřebitelské inflace. Očekáváme její zpomalení o 0,2 % a tedy další impulz pro silný dolar.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.