Holub se zachová jako jestřáb

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub zvedne ruku pro zvýšení úrokových sazeb už na červnovém zasedání. Z USA dorazí data ke květnovým maloobchodním tržbám a průmyslové produkci.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 14. 6. 2021 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 25,4120 25,4280 + 0,06 %
USDCZK 21,0070 20,9700 - 0,18 %
EURUSD 1,2097 1,2126 + 0,24 %
PLNCZK 5,6535 5,6290 - 0,43 %
GBPCZK 29,6225 29,6095 - 0,04 %

Pondělní obchodování na EURCZK bylo klidné, kurz se motal kolem 25,40 korun za euro. Koruna tak potvrzuje, že pro další posilování bude zřejmě potřebovat větší impulz, který může přijít už 23. června, kdy ČNB bude hlasovat o změnách úrokových sazeb. Pro zvýšení úrokových sazeb už v červnu bude hlasovat člen bankovní rady Tomáš Holub, který se tak vyjádřil v rozhovoru pro Bloomberg. Podle něj není důvod zvyšování odkládat na srpen. Mimo jiné uvedl, že již na květnovém zasedání měla debata větší sklon k zahájení normalizace monetární politiky. Další člen bankovní rady Aleš Michl se nedávno nechal slyšet, že o zvyšování sazeb v červnu nemá jasno, ale z jeho slov bylo cítit, že pro zvýšení tento měsíc ruku spíše nezvedne. Šance na zvyšování sazeb již v červnu je reálná, ale jisté to rozhodně není. Připomeňme si, že květnová inflace se těsně „vešla“ do tolerančního pásma ČNB. Centrálním bankéřům pomáhá v boji proti vysoké inflaci i samotná česká koruna, která díky své síle nepatrně zlevňuje dovážené zboží.

Americký dolar si proti koruně udržel zisky z pátku, a obchodoval se kolem hranice 21,00 korun za dolar. Při absenci zpráv byl i pohyb na hlavním měnovém páru EURUSD nezajímavý. Po většinu dne se EURUSD držel nad hladinou 1,211 dolarů za euro. V podstatě veškerou pozornost na sebe strhla americká akciová burza NASDAQ, která končila obchodování na nových historický rekordech. Z toho lze vyvodit závěr, že finanční trhy alespoň pro zatím opravdu věří FEDu a ministryni financí USA J. Yellenové, že americká míra inflace (květen 5% y/y) je dočasná záležitost. Wall Street si tak stále může „užívat“ uvolněné měnové politiky.

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Polsko zveřejní revidované výsledky inflace za květen.

Očekávané finanční události v Evropě

Z celé řady zemí eurozóny budou zveřejněny revize míry inflace za květen. Vzhledem k tomu, že jde pouze o zpřesňující výsledky, nepředpokládáme významnější dopad na obchodování.

Očekávané finanční události ve světě

To nejzajímavější z pohledu makrodat budou dnes data za květen k americkému maloobchodu a průmyslu. USA zveřejní ještě další méně kurzotvorná data, za zmínku stojí např. index cen výrobců PPI za květen.

Miroslav Ernest miroslav.ernest@citfin.cz   +420 239 092 062

Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2014. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.