Forint i zlotý pod tlakem, korunu drží ČNB

ČNB dle všech předpokladů ponechala na svém včerejším zasedání hlavní úrokovou sazbu beze změny na 7 %. Německá inflace na 70letém maximu. Výprodej středoevropských měn pokračuje.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 29. 9. 2022 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 24,6560 24,5830 - 0,3 %
USDCZK 25,5130 25,1840 - 1,29 %
EURUSD 0,9664 0,9761 + 1 %
PLNCZK 5,1140 5,0630 - 1 %
GBPCZK 27,4925 27,7420 + 0,91 %

Výrazné ztráty během včerejšího dne zaznamenaly měny středoevropského regionu, maďarský forint odepsal vůči společné evropské měně od středy již přes 4 %, podobně na tom byl také polský zlotý, který se na páru s českou korunou dostal k blízkosti 5,05 PLNCZK. Tlaku na oslabování se nevyhnula ani naše domácí měna, která se po delší době přiblížila úrovni 24,70 EURCZK. Intervenující ČNB ji však dále nepouští a po tiskové konferenci ze včerejšího zasedání koruna dokonce dokázala posílit. ČNB na zasedání sice ponechala sazby beze změny, potenciální možné zvýšení v budoucnu však nevyloučila, zároveň přislíbila pokračovat v intervencích na obranu koruny před oslabováním. Ranní kotace se pohybují okolo 24,55 EURCZK, na páru s dolarem pak oslabující americká měna umožnila koruně návrat k blízkosti hladiny 25,00 USDCZK.

Míra spotřebitelské inflace v Německu vystoupala v září na hodnotu 10,9 % v meziročním vyjádření, což značně překonalo očekávání analytiků a zvýšilo sázky na možné výraznější zvýšení sazeb ze strany ECB na říjnovém zasedání. Trhy aktuálně čekají zvýšení sazeb až o 75 bazických bodů, přičemž většinové očekávání trhu ještě do včerejšího dne počítalo spíše s padesátibodovým utažením. Společné evropské měně to na hlavním měnovém páru eurodolaru pomohlo k další korekci, kurz se tak aktuálně vrací k hodnotám nad 0,9800 EURUSD. Vodítkem k dalšímu vývoji pak bude zejména dnešní dopolední statistika míry nezaměstnanosti a spotřebitelské inflace v rámci celé eurozóny.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Polsko dnes zveřejní míru spotřebitelské inflace za září, z Maďarska pak dorazí srpnový růst výrobních cen.

Očekávané finanční události v Evropě

Z eurozóny se dozvíme srpnový výsledek nezaměstnanosti a statistiku růstu spotřebitelské inflace za září. Po včerejším výsledku německé inflace by dnešní údaj mohl do značné míry napovědět příští postup ECB při utahování měnové politiky.

Očekávané finanční události ve světě

Ve Spojených státech vystoupí se svými komentáři hned několik členů měnového výboru amerického Fedu, z druhořadých dat dorazí statistika osobních příjmů a výdajů nebo revidovaný výsledek Michiganského indexu spotřebitelské důvěry za září.

Dominik Hudák dominik.hudak@citfin.cz   +420234092046

Zabývá se především měnovým trhem, své znalosti uplatňuje na pozici FX dealera. Intenzivně se zajímá o zahraniční a hospodářskou politiku. Svůj čas věnuje analýzám makroekonomických dat a událostí.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.