FED dle očekávání sazby nezměnil

FED dle očekávání na svém včerejším zasedání sazby nezměnil. ČNB dnes odpoledne 2T repo sazbu spíše zvedne. Dnes dorazí PMI Indexy z celé řady zemí.

EUR/CZK

USD/CZK

Kurzy k 1. 5. 2019 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EUR/CZK 25,6370 25,6350 - 0,01 %
USD/CZK 22,8590 22,8010 - 0,25 %
EUR/USD 1,1215 1,1243 + 0,25 %
PLN/CZK 5,9800 5,9860 + 0,1 %
GBP/CZK 29,8060 29,8360 + 0,1 %

Koruna si během svátečního obchodování připsala proti euru velmi mírné zisky, stejně na tom byl i polský zlotý. Důvodem pro posilující korunu je zřejmě fakt, že na trhu převládlo přesvědčení o dnešním pravděpodobném zvýšení sazeb za strany ČNB.

Očekávané večerní středeční zasedání FEDu nakonec větší změnu na kurzech nepřineslo. Výkyvově sice dolar proti koruně ztratil k 22,75 USDCZK, šlo však pouze o chvilkovou záležitost. Zveřejněná zpráva ze zasedání a následná tisková konference guvernéra Powella vyzněly spíše neutrálně. Powellevo vystoupení bylo spíše optimistické, když zmínil klesající externí rizika a dobrou situace na americkém trhu práce. Zpráva z jednání ale obsahovala především zmínku o nižší inflaci. Pokud ta by v dalších měsících v USA nerostla, představitelé FEDu by mohli opět začít uvažovat o uvolnění měnové politiky. Nakonec tak včera posílil dolar, když se večer obchodoval u hranic 1,1200 EURUSD resp. 22,90 USDCZK.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Dnes se dočkáme třetího letošního zasedání ČNB. Vzhledem k inflačním tlakům, odkladu brexitu a také stabilizaci německého hospodářství je reálné, že ČNB dnes základní 2T repo sazbu z aktuální hodnoty 1,75 % o 0,25 bb. zvýší. Česká koruna by pak měla potenciál zpevnit pod hranici 25,60 EURCZK. Také by to znamenalo další rozšíření úrokového diferenciálu mezi korunou a eurem a tím pádem ještě výhodnější forwardové body pro fixaci prodeje EUR do CZK. Regionální makroekonomický kalendář dnes obsahuje také Indexy nákupních manažerů (PMI) v průmyslu za duben.

Očekávané finanční události v Evropě

Z Evropy dnes stojí za zmínku dubnové Indexy nákupních manažerů (PMI) v průmyslu z celé řady evropských zemí, nejsledovanější výsledky dorazí z Německa a za celou eurozónu v 9:55 resp. 10:00. Dopoledne se také dočkáme německých březnových maloobchodních tržeb. Hodinu po poledni bude zveřejněn výsledek jednání Bank of England. Vzhledem k nejistotě spojené s brexitem se ale změna měnové politiky britské centrální banky čekat nedá.

Očekávané finanční události ve světě

Kromě obvyklých čtvrtečních dat z amerického trhu práce dnes dorazí také tamní březnový výsledek továrních objednávek a dubnový ISM Index oblasti New Yorku. Potenciál pohnout s kurzem koruny proti dolaru dnes má odpolední zasedání ČNB.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066   LinkedIn

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.