ECB: desetkrát a dost?

Hlavní včerejší událostí bylo zasedání ECB. Ta nakonec mírně překvapila trhy, když podesáté v řadě zvýšila úrokové sazby.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 14. 9. 2023 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 24,4260 24,5310 + 0,43 %
USDCZK 22,7300 22,9970 + 1,17 %
EURUSD 1,0746 1,0667 - 0,74 %
PLNCZK 5,2805 5,2905 + 0,19 %
GBPCZK 28,4050 28,5655 + 0,57 %

Pozornost trhů včera směřovala na Sonnemannstrasse 20 ve Frankfurtu nad Mohanem, tedy do sídla ECB. Ta včera trochu překvapivě přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb o 25 bodů. Očekávání trhů a analytiků nebyla tentokrát vůbec jednotná, lehce větší číst ale předpokládala, že po deseti zvýšeních v řadě ECB ponechá sazby beze změny a udělá ve zvyšování sazeb pauzu, kvůli horším datům z evropské i globální ekonomiky. To se ale nakonec nestalo a hlavní sazba se tak dostala na 4,50 %, tedy nejvýše za 22 let, depozitní sazba byla zvýšena na 4,00 %. Zřejmě tedy nakonec převážily argumenty o vysoké inflaci, která zřejmě zůstane vyšší po delší dobu.

Tím zřejmě sazby v eurozóně dosáhly svého vrcholu. Jak říká sama ECB ve svém prohlášení: sazby se nyní dostaly na úroveň, kde když zůstanou po dostatečně dlouhou dobu, tak by měly významně přispět k návratu inflace k cíli. Ale samozřejmě si nechává současně otevřená data dodatkem, že „další kroky budou záviset na datech“.

Včerejší reakce eurodolaru byla trochu překvapivá. Zvýšení sazeb by mělo přinést zisky euru, to ale nakonec začalo vůči dolaru ztrácet a ztráty si udrželo. Včera před zasedáním se kurz pohyboval kolem 1,0730 EURUSD, dnes se drží na 1,0665 EURUSD.

Trhy zřejmě ale sklenici viděly spíše poloprázdnou: cyklus zvyšování sazeb v eurozóně zřejmě skončil, navíc nová prognóza ECB vyznívá pro evropskou ekonomiku hůře, než ta předchozí. Výhled inflace pro další tři roky byl revidován vzhůru, naopak hospodářský růst směrem dolů. A k tomu ještě odpoledne přišla docela dobrá data z USA (lepší data z maloobchodu i z trhu práce).

Pro korunu byla včerejší zpráva z ECB dalším negativním impulsem. Opět se tak snížil úrokový diferenciál mezi eurem a korunou, která po chvíli váhání začala opět slábnout ke 24,60 EURCZK. Výraznější ztráty utrpěla vůči dolaru, kde se dostala nad hladinu 23 korun za dolar.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Z Polska dnes bude zveřejněn finální výsledek srpnové inflace. Ta bude zřejmě potvrzena těsně nad 10 %.

Očekávané finanční události v Evropě

Z eurozóny dnes bude zveřejněn červencový zahraniční obchod. Opět ale uslyšíme i Christine Lagardeovou, prezidentku ECB, tentokrát ze Santiaga de Compostela z jednání Euroskupiny (ministři financí eurozóny).

Očekávané finanční události ve světě

Z USA dnes odpoledne přijdou data o srpnovém průmyslu a posléze o důvěře v americkou ekonomiku za září.

Ing. Jiří Šimek jiri.simek@citfin.cz   +420 234 092 025

Vystudoval pražskou VŠE se specializací na mezinárodní obchod a finance. V Citfin pracuje jako expert pro oblast treasury a analýz téměř od počátku historie společnosti.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.