Dolar včera jako na houpačce

Dopoledne byl dolar pod výprodejním tlakem, odpoledne ale "vrací úder". FED díky výsledku amerických voleb do Kongresu zřejmě nebude nucen opakovaně zvyšovat úrokové sazby. Polská centrální banka ponechala sazby beze změny a zlotý posílil o 0,4 %.

EUR/CZK

USD/CZK

Kurzy k 7. 11. 2018 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EUR/CZK 25,8720 25,8720 0,00 %
USD/CZK 22,5970 22,5560 - 0,18 %
EUR/USD 1,1449 1,1470 + 0,18 %
PLN/CZK 6,0090 6,0320 + 0,38 %
GBP/CZK 29,6605 29,6740 + 0,05 %

 

Evropský kalendář byl včera spíše prázdnější. V Německu byla zveřejněna zářijová průmyslová produkce a maloobchodní tržby za celou eurozónu, výsledky dopadly vesměs dle očekávání. Z druhé strany Atlantiku jsme se významnějších dat nedočkali, ale i tak se dolar obchodoval v širším pásmu. Důvodem byl výsledek voleb do amerického Senátu a Sněmovny reprezentantů. Republikáni prezidenta Trumpa sice dokázali mírně posílit své postavení v Senátu, ale většinu ve Sněmovně reprezentantů získali po 8 letech demokraté. Prezidentu Trumpovi se tak komplikují budoucí snahy o daňově škrty a další kroky, které potenciálně „tlačily“ FED ke zvyšování úrokových sazeb. Americký dolar tak postupně během dopoledne oslabil až k 1,1500 EURUSD resp. 22,50 USDCZK, odpoledne však větší část svých předešlých ztrát získal nazpět.

Co se čtvrtečních dat týče, z naší strany Atlantiku bude před polednem zveřejněna nová prognóza ekonomického vývoje EU ze strany Evropské komise. Odpoledne se pak dočkáme obvyklých dat z amerického trhu práce. Dnes ještě může doznívat výsledek amerických voleb do Kongresu a kurzy mohou v každém případě ovlivnit případné nové zprávy o obchodní válce mezi USA a Čínou.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

V rámci regionu se dnes dočkáme několika výsledků a událostí. Z Maďarska dorazí Index spotřebitelských cen (CPI) a průmyslová produkce. Z tuzemska dorazí říjnová míra nezaměstnanosti a pokud nedopadne výrazně jinak, než stagnací na hranici 3,0 %, koruna se bude nejspíše držet poblíž úrovně 25,85 EURCZK.

Očekávané finanční události v Evropě

Z Evropy dnes stojí za zmínku dopolední zveřejnění ekonomických prognóz ze strany Evropské komise. Jinak se důležitějších ekonomických dat, s výjimkou německé zářijové obchodní bilance, při čtvrtečním obchodování nedočkáme.

Očekávané finanční události ve světě

Dnes v noci dorazil výsledek čínské říjnové obchodní bilance, která přebytkem 34 mld. USD za očekáváním mírně zaostala. Jako každý čtvrtek se dočkáme ve 14.30 hod. z USA výsledků nových a pokračujících týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ve 20.00 hod. zasedá FED, nicméně tentokrát se změny sazeb s největší pravděpodobností nedočkáme. Důvodem je i fakt, že nejde o zasedání, po kterém by následovala tisková konference guvernéra Jeroma Powella.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066   LinkedIn

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.