Dolar pod výprodejním tlakem

Dolar večer nejslabší za poslední měsíc díky horšímu výsledku maloobchodních tržeb z USA či (snad) rýsující se dohodě o podobě Brexitu. Dnes dorazí důležitá čísla z USA v podobě dat z trhu práce, realitního trhu a také průmyslové produkce.

EUR/CZK

USD/CZK

Kurzy k 16. 10. 2019 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EUR/CZK 25,7780 25,7360 - 0,16 %
USD/CZK 23,3670 23,2940 - 0,31 %
EUR/USD 1,1032 1,1048 + 0,15 %
PLN/CZK 6,0070 6,0010 - 0,1 %
GBP/CZK 29,7540 29,8170 + 0,21 %

Středeční obchodování přineslo koruně mírné zpevnění, když během odpoledne posílila k 25,76 EURCZK. Důvodem nebyla příchozí data nebo výsledky, protože jsme se žádných nedočkali. Tuzemská měna byla v rámci regionu včera jediná, která proti euru zpevnila, zbylé regionální měny spíše lehce ztrácely.

Americký dolar měl včera obecně tendenci ztrácet a euro naopak posilovat. Pomohl tomu horší výsledek amerických maloobchodních tržeb a nadějně vypadající průběh jednání o podobě Brexitu. Stále je šance, že bude dohody dosaženo před nastávajícím summitem EU. Rozhovory ale nejsou zdaleka uzavřeny a v případě nedohody se může nálada na trhu velmi rychle změnit.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Ze střední Evropy se dnes žádných kurzotvorných dat nedočkáme. Vzhledem k probíhajícím jednáním o Brexitu to ale nutně neznamená, že bychom se dnes nemohli dočkat třeba i výraznějších pohybů na kurzech.

Očekávané finanční události v Evropě

Kromě informací ze stále probíhajícího jednání představitelů EU a Velké Británie o podobě Brexitu dnes žádný sledovaný ekonomický výsledek z Evropy nedorazí.

Očekávané finanční události ve světě

Dnešní makroekonomický kalendář obecně daty zrovna “nepřetéká”, ale alespoň  z druhé strany Atlantiku se hned několika zajímavějších ekonomických výsledků dočkáme. Shodně v půl třetí budou zveřejněny výsledky realitního trhu v podobě počtu udělených stavebních povolení a započatých staveb domů v USA. Ve stejném čase dorazí i data z tamního trhu práce, kde především nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti vliv na kurz mít mohou. Patnáct minut po třetí hodině odpolední se dozvíme ještě výsledek zářijové průmyslové produkce.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.