Dohoda o brexitu nebyla přijata rekordním počtem hlasů!

V centru pozornosti bylo včera jedno z nejdůležitějších hlasování v moderních dějinách Velké Británie o tom, zda dolní komorou Britského parlamentu projde znění "nesporného rozvodu" mezi EU a Velkou Británií. Dohoda byla potopena rekordní většinou 432 hlasů proti, pro bylo pouhých 202 hlasů. To, že premiérka Mayová nenašla pro dohodu dostatečnou podporu nebylo překvapivé, ale rozdíl hlasů jakým byla dohoda odmítnuta, byl zarážející. Mayová po hlasování v podstatě vyzvala k hlasování o důvěře vládě, čehož využil předseda opozičních Laubristů Jeremy Corbyn a žádost o hlasování nedůvěře vládě ještě včera podal. Dnešní makrodata z Velké Británie budou spíše upozaděna před děním v dolní komoře tamního parlamentu, kde pravděpodobně proběhne hlasování o důvěře kabinetu premiérky Mayové. I když se očekává, že důvěru kabinet obhájí, po včerejším propastném výsledku v hlasování není nic zdaleka tak jisté. Mimo hlasování nás tedy budou zajímat Indexy CPI a PPI za prosinec. Britská libra umazala včerejší ztráty a aktuálně se pohybuje kolem úrovně 28,80 GBPCZK.

EUR/CZK

USD/CZK

Kurzy k 15. 1. 2019 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EUR/CZK 25,5560 25,5600 + 0,02 %
USD/CZK 22,2640 22,3500 + 0,39 %
EUR/USD 1,1479 1,1436 - 0,37 %
PLN/CZK 5,9555 5,9530 - 0,04 %
GBP/CZK 28,7240 28,6285 - 0,33 %

Česká koruna během včerejšího obchodování během dne ztratila asi 4 haléře, aby večer ztráty zase korigovala. Vrátila se tedy zpět na úroveň okolo 25,55 EURCZK a nic se vlastně nestalo. Na páru s USD koruna během včerejška ztratila až na úroveň 22,40 USDCZK.

Včerejšku přirozeně dominovalo hlasování o dohodě Brexitu tak, jak jej vyjednal tým premiérky Mayové s EU. Situace se tedy opět přiblížila tvrdému brexitu. I když se začalo i více spekulovat o výrazně méně pravděpodobných variantách, jako je vypsání nového referenda. Více pravděpodobnou variantou by mohlo být odložení vystoupení Velké Británie z EU třeba i na dobu neurčitou… Reakce britské libry byla před hlasováním velmi volatilní, ale na konec z toho libra vyšla silnější proti všem hlavním měnovým párům. Pár minut před hlasováním byla GBP 28,50 GBPCZK, ale během nočního obchodování posílila proti koruně na 28,80 GBPCZK.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Z ČR dnes očekáváme Index cen výrobců (PPI) za prosinec. Dnešní obchodní seance by měla být pro českou korunu relativně klidná, svoje zisky z uplynulých dní si zřejmě udrží.

Očekávané finanční události v Evropě

Eurozóna žádné zásadní markodata nepřinese. Dá se očekávat, že jednotliví vysocí funkcionáři EU doplní své komentáře ze sociálních sítích k včerejšímu hlasování ve Velké Británii.

Německo dnes zveřejní konečné výsledky Indexu spotřebitelských cen za prosinec (CPI).

Očekávané finanční události ve světě

Z USA bude tím nejzajímavějším Béžová kniha FEDu, zbylé zprávy, jako dovozní a vývozní ceny, nebudou mít pravděpodobně na trhy žádný dopad. Americký dolar si od začátku týdne polepšil na páru s eurem se aktuálně obchoduje kolem úrovně 1,140 EURUSD a na páru s českou korunou se podíval už na hranici 22,40 USDCZK.

 

Miroslav Ernest miroslav.ernest@citfin.cz   +420 239 092 062

Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2014. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.