Dobytí severního pólu

Tuzemský utažený trh práce. ČNB následuje ECB a přestává od října úročit povinné rezervy. Koruně chybí garance ČNB a nadále ztrácí.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 8. 9. 2023 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 24,3400 24,3930 + 0,22 %
USDCZK 22,6950 22,7610 + 0,29 %
EURUSD 1,0725 1,0717 - 0,07 %
PLNCZK 5,2700 5,2950 + 0,47 %
GBPCZK 28,3795 28,4120 + 0,11 %

„Domů, do Prahy, do Podolí, do lékárny… Do prd*le to je mi smutno.“ Já zasmutnila už v pátek, když jsem spatřila ten relativně prázdný makroekonomický kalendář a přemýšlela, o čem asi tak napíšu. Inu vzpomněla jsem si na Járu Cimrmana a jeho Dobytí severního pólu 🙂 Nebudu trudomyslná, nejdříve půjdu na sever a pak prozkoumám jih…

Nezaměstnanost v Česku mírně vzrostla. Během srpna míra nezaměstnanosti stoupla na 3,6 procenta, oproti 3,5 procentu naměřených v červenci. Úřad práce k poslednímu srpnovému dni evidoval celkem 260 803 uchazečů o zaměstnaní, to je o 1 870 více než v předchozím měsíci a o 9 050 více než loni. Za současným nárůstem stojí vliv sezónnosti a ukončování typicky letních pracovních pozic. Dále do evidence vstupují noví žadatelé o práci z řad čerstvých absolventů středních a vysokých škol. Některým odvětvím se nevyhnulo ani propouštění. V rámci EU stále patříme mezi země s nejnižší nezaměstnaností. Podle měřítek EUROSTATU dosáhla naše míra nezaměstnanosti v červenci 2,9 % a byla třetí nejnižší v EU.

Česká národní banka se rozhodla pár dnů zpátky následovat příkladu ECB a zrušila úročení povinných minimálních rezerv s účinností od 5. října. Cílem je ušetřit nějakou tu kačku a provádět měnovou politiku stejně efektivně. Banky mají v současné době povinnost držet u ČNB minimálně dvouprocentní rezervu ze svých primárních závazků (vklady klientů). Tyto jsou v úročeny dvoutýdenní reposazbou, která činí 7 procent. Nutno poznamenat, že minimální rezervy nejsou nástrojem měnové politiky, pouze plní funkci jakéhosi likvidního polštáře pro zajištění hladkého průběhu mezibankovního styku. ECB k tomuto kroku přistoupila již koncem července tohoto roku.

České koruně se zatím nepodařilo najít pevnou půdu pod nohama a svým počínáním mi trošku připomíná Titanic po nárazu do ledovce. Chybí jí garance ze strany ČNB. Na trzích se ještě vznáší dozvuky agresivnějšího poklesu sazeb v Polsku a dolar nadále těží ze své výsadní pozice. Koruna proti euru byla v pátek nejslabší za posledních 10 měsíců, euro se prodávalo až za 24,46 EURCZK. Dolar bylo možné nejdráže koupit za 22,86 USDCZK. Eurodolar se v pátek obchodoval za 1,069 až 1,074 EURUSD. Minulý týden se do médií vyjádřil jeden ze členů bankovní rady Jan Procházka, hovořil o inflaci, úrokových sazbách či hypotečním trhu. Inflaci vnímá stále jako silnou hrozbu, především její jádrovou složku. Počítá s tím, že hypotéky do budoucna zlevní, ale bylo by dle jeho slov velmi naivní počítat se sazbou pod 2 %. Trh práce považuje za přehřátý a do budoucna se dá dle jeho slov očekávat přesun zisků firem do mezd zaměstnanců, aby došlo k vykompenzování inflace.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Z domova bude dopoledne zveřejněna inflace za srpen.

Očekávané finanční události v Evropě

Z eurozóny dnes žádná důležitá data neočekáváme.

Očekávané finanční události ve světě

Z druhé strany Atlantiku stojí za zmínku pouze spotřebitelská inflační očekávání.

 

Bc. Táňa Rožková tana.rozkova@citfin.cz   +420 234 092 071

Na pozici FX dealera u společnosti Citfin působí již od roku 2017. Zabývá se zahraniční politikou, devizovým trhem a věnuje se analýze makroekonomických dat.

Tato zpráva vyjadřuje názor jen Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.