Dnes zasedání ČNB

Česká koruna proti euru nejslabší od poloviny února. Britský parlament odmítl všech osm navržených variant brexitu. Dnes zasedá a o sazbách rozhoduje ČNB.

EUR/CZK

USD/CZK

Kurzy k 27. 3. 2019 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EUR/CZK 25,7600 25,7880 + 0,11 %
USD/CZK 22,8840 22,9310 + 0,21 %
EUR/USD 1,1257 1,1246 - 0,1 %
PLN/CZK 6,0000 6,0050 + 0,08 %
GBP/CZK 30,1620 30,2765 + 0,38 %

Včerejší obchodování přineslo další mírné ztráty české koruně a její dočasný posun k hranici 25,80 EURCZK. Oslabení koruny nebylo dáno žádnými domácími daty či zprávami, jako spíše obecnou náladou na trhu, kdy ztrácely i zbylé regionální měny. Proti americkému dolaru včera koruna také prohloubila ztráty předchozích dní, když z dopoledních 22,83 USDCZK oslabila na odpoledních 22,96 USDCZK. Bylo to způsobeno především sílícím dolarem, který několikrát proti euru atakoval hranici 1,1240 EURUSD směrem dolů. V případe proražení této úrovně je reálné, poprvé za poslední 4 měsíce, oslabení české koruny nad 23,00 USDCZK.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Regionální událostí dne je odpolední zasedání ČNB. Zvýšení základní (2T repo) sazby se neočekává. Důvodem nejsou ani tak tuzemské, jako spíše vnější vlivy v podobě brexitu či stále plně nezažehnané hrozby obchodních válek. Zvýšení sazeb někdy později během letošního roku je ale stále pravděpodobné. Pozornost se bude upínat na tiskovou konferenci guvernéra Jiřího Rusnoka a jeho prohlášení ohledem budoucího přístupu ČNB k monetární politice. V případě „holubičího“ prohlášení je reálné další oslabování české koruny. Ze střední Evropy dnes ještě stojí za zmínku maďarská únorová míra nezaměstnanosti.

Očekávané finanční události v Evropě

Dnes dorazí březnové výsledky sentimentů z eurozóny, když se v 11:00 dočkáme spotřebitelské důvěry a sentimentů v průmyslu a ve službách. Dvě hodiny po poledni dorazí sledovaný výsledek německé inflace za únor a tím dnešní výčet důležitějších evropských dat končí.

Očekávané finanční události ve světě

Pozornost se, stejně jako několik předchozích týdnů, bude upínat na Velkou Británii. Včera britský parlament odmítl všech osm předložených variant, jak dále postupovat v otázce odchodu Velké Británie z EU. Premiérka Mayová nabídla, že odstoupí, pokud britští zákonodárci na třetí pokus přijmou její dohodu o britském odchodu. Stále je tak na stole varianta, že v britském parlamentu bude porušen 400 let starý precedent, podle kterého není možné předkládat stejný návrh k hlasování opakovaně.

Dnes dorazí, jako každý čtvrtek, data z amerického trhu práce, kde především nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti patří ke sledovaným ukazatelům. Později odpoledne se z druhé strany Atlantiku dočkáme ještě prodejů stávajících domů a výrobního FED Indexu oblasti Kansasu. Během odpoledne našeho času také vystoupí několik představitelů FEDu.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066   LinkedIn

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.