Dnes budou jmenováni noví členové bankovní rady ČNB

Kurz české koruny vůči euru se v úterý dopoledne vyhoupl na nejvyšší hodnoty od začátku července tohoto roku. Krátkodobý výhled pro korunu není úplně příznivý a nemůžeme vyloučit, že budeme svědky jejího dalšího oslabení. Do svých funkcí budou dnes jmenování dva noví členové bankovní rady ČNB. K současné "rozchodové" dohodě mezi EU a Velkou Británií se poprvé od jejího zveřejnění vyjádřil guvernér Bank of England Mark Carney. Investoři se dále obávají globálního zpomalování, jehož zdrojem se zdá být hlavně Evropa.

EUR/CZK

USD/CZK

Kurzy k 20. 11. 2018 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EUR/CZK 26,0290 26,0440 + 0,06 %
USD/CZK 22,7180 22,8290 + 0,49 %
EUR/USD 1,1457 1,1408 - 0,43 %
PLN/CZK 6,0110 6,0380 + 0,45 %
GBP/CZK 29,1765 29,2910 + 0,39 %

 

Kurz české koruny vůči euru se v úterý dopoledne vyhoupl na nejvyšší hodnoty od začátku července tohoto roku. Na českou korunu dále doléhá globální dění a odliv zahraničního kapitálu. Toho bylo a stále může být v koruně z dob devizových intervencí ČNB obrovské množství a jeho odliv se tak na kurzu koruny podepisuje daleko více než na ostatních měnách v regionu. Krátkodobý výhled pro korunu není úplně příznivý a nemůžeme vyloučit, že budeme svědky jejího dalšího oslabení.

Pokud jde o ČNB samotnou, prezident dnes jmenuje do funkce dva nové členy bankovní rady pro následujících šest let. Budou jimi T. Holub a A. Michl, kteří v bankovní radě ČNB nahradí V. Tomšíka a M. Hampla. Zároveň budou do funkcí viceguvernérů jmenování dva současní členové bankovní rady M. Mora a T. Nidetzký.

K současné „rozchodové“ dohodě mezi EU a Velkou Británií se poprvé od jejího zveřejnění vyjádřil guvernér Bank of England Mark Carney. Vyjádřil svůj souhlas se současnou podobou dohody a připojil se k ostatním představitelům BoE s varováním před dopady, které způsobí opuštění EU bez dohody. Zároveň vyjádřil svoji podporu návrhu, že by přechodné období mělo být delší – alespoň čtyři roky místo současných dvou, které podle něj poskytují velmi omezený prostor pro vyjednávání.

Při pohledu na dění v zámoří vidíme, že americký dolar dokázal přes slabší data z trhu realit proti euru zpevnit téměř o jeden cent na 1.1366 EURUSD. Dělo se tak zároveň s dalšími výprodeji akcií nejen v USA, kde trhy stále hledají svoji cenu. Investoři se dále obávají globálního zpomalování, jehož zdrojem se zdá být hlavně Evropa.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Domácí i regionální kalendář je dnes prázdný. Nečeká se zveřejnění kurzotvorných zpráv. Česká koruna se drží vůči euru blízko 26,00 EURCZK.

Očekávané finanční události v Evropě

Ani Eurozóna se dnes nechystá zveřejnit žádná ekonomická data. Očekávány jsou zprávy, jak probíhá rozpočtový proces Itálie a jak jej posoudí Brusel.

Očekávané finanční události ve světě

USA dnes zveřejní říjnovou statistiku objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, prodeje nových domů a spotřebitelskou důvěru a spotřebitelská očekávání podle Michiganské univerzity. Česká koruna se dnes ráno obchoduje vůči dolaru blízko 22,83 USDCZK.

Pavel Kovář pavel.kovar@citfin.cz   +420734421004

Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2016. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.