Čtvrtek se ponese ve znamení výsledků inflace

Zápis z posledního jednání FEDu prohlášení guvernéra přinesly dolaru ztráty. Snížení dolarových sazeb 31. července je téměř jisté. Dnes dorazí výsledky spotřebitelské inflace z ČR, Německa i USA.

EUR/CZK

USD/CZK

Kurzy k 10. 7. 2019 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EUR/CZK 25,5590 25,5880 + 0,11 %
USD/CZK 22,8100 22,7360 - 0,32 %
EUR/USD 1,1205 1,1254 + 0,44 %
PLN/CZK 5,9880 5,9910 + 0,05 %
GBP/CZK 28,3875 28,4225 + 0,12 %

České koruně se včera příliš nedařilo, když odpoledne oslabila až k hranici 25,60 EURCZK a proti společné evropské měně byla tak nejslabší za poslední necelé tři týdny. Důvodem byla obecná nálada na trhu, kdy proti euru ztrácely všechny středoevropské měny.

Během odpoledního obchodování vystoupil před Kongresem guvernér FEDu Jerome Powell. Mimojiné uvedl, že je připraven podpořit snížení sazeb na USD. Dolar tak začal ztrácet a naopak si zisky připsaly akciové tituly. Dolaru pak po konci středoevropské seance nepomohl ani zveřejněný zápis z posledního jednání FEDu. Členové měnového výboru v něm zmínili, že vnímají intenzivněji důvody pro snížení dolarových sazeb z důvodu ochrany americké ekonomiky před budoucími šoky. Mezi důvody zazněl celosvětový ekonomický vývoj či klesající spotřebitelská inflace v USA. U ní několik představitelů FEDu uvádí, že její prognóza se již pohybuje pod 2% inflačním cílem. Opět se tak zvýšila šance na snížení dolarových sazeb na příštím zasedání FEDu, které vyvrcholí 31. července. Všeobecně se nyní očekává, že sazby budou opravdu sníženy již na tomto zasedání. Během včerejšího obchodování tak dolar ztratil zhruba tři čtvrtě centu a 10 haléřů k hranici 1,1280 EURUSD resp. 22,70 USDCZK.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Česká koruna na tuzemská data obvykle v podstatě nereaguje, ale dnes v 9:00 by to výjimečně mohlo být jinak, když dorazí výsledek domácí spotřebitelské inflace za červen. Předchozí tj. květnový výsledek dosáhl na meziroční růst o 2,9 % a v případě aktuálního výraznějšího poklesu by ČNB ubyl důvod pro případné zvyšování sazeb na koruně. Koruna by pak mohla pokračovat ve ztrátách posledních dní.

Očekávané finanční události v Evropě

Z Evropy dnes stojí za zmínku ranní výsledek červnové německé spotřebitelské inflace, té se navíc později dočkáme např. i z Francie. Jinak se z Evropy makročísel dnes nedočkáme.

Očekávané finanční události ve světě

Ze Spojených států dnes dorazí sledovaný výsledek spotřebitelské inflace za červen. Je očekáván pokles z květnových 1,8 % na 1,6 %. V případě potvrzení tohoto očekávání je to další důvod pro FED snížit dolarové sazby již na příštím zasedání, které proběhne poslední červencový večer. Spolu s inflací dorazí v půl třetí i obvyklá čtvrteční data z amerického trhu práce v podobě nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Při pozdějším odpoledni středoevropského času vystoupí se svými prohlášeními hned několik členů měnového výboru FEDu a i v závěru našeho obchodování se tak pohybu na dolaru dočkat můžeme.

Ing. Jiří Rys jiri.rys@citfin.cz   +420 234 092 066   LinkedIn

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze se zaměřením na finance a obchod. Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2010. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.