ČNB nad vysokou inflací nemůže vyhrát, přesto razantně zvyšuje sazby

Bankovní rada ČNB včera překvapivě zvýšila sazby o 75 bb. a dala tak koruně impuls ke skokovému posílení o 20 haléřů. Dnes dorazí PMI ze sektoru výroby za celou řadu evropských ekonomik v četně ČR nebo Německa.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 30. 9. 2021 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 25,4950 25,4950 0,00 %
USDCZK 21,9730 21,9730 0,00 %
EURUSD 1,1603 1,1603 0,00 %
PLNCZK 5,5035 5,5035 0,00 %
GBPCZK 29,4975 29,4975 0,00 %

Bankovní rada ČNB včera překvapila trhy zvýšením hlavní úrokové 2T repo sazby o 75 bb. Koruna tak během několika málo chvil dostala výrazný impulz k posílení. EURCZK se tak včera krátce po 14:30 obchodovala kolem 25,30 korun za euro. Na páru amerického dolaru s korunou probíhal obdobný scénář, kurz se pohyboval kolem 21,83 USD/CZK.

Podobně jako se mnoho z nás stalo v uplynulých měsících epidemiology, virology a samozvanými odborníky na zvládání pandemií, tak se i v poslední týdnech mnoho lidí vyjadřuje k monetární politice ČNB a klade si otázku, proč naše centrální banka zvyšuje sazby, když to ostatní banky (s výjimkou maďarské) nedělají? Ekonomiku je přece potřeba po covidu pořádně podpořit levnými penězi? Tak proč zdražovat jejich půjčování? Existuje Zákon o České národní bance, kde se mimo jiné hned na první stránce v § 2 píše, že hlavním cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu. ČNB tedy konat musí, jakkoliv se to někomu může zdát zbytečné, protože současné inflační tlaky dokáže ČNB pouze mírnit. Někteří velmi uznávaní a respektovaní ekonomové (J. Švejnar, T. Sedláček) by asi volili střídmější přístup ke zvyšování sazeb, jelikož zřejmě vycházejí z domněnky, že inflace by mohla být dočasná. Co to ale je dočasná inflace? S vysokou mírou inflace se potýkáme nejen u nás ale i ve zbytku Evropy. Její příčina přichází z vnějšího prostředí a spočívá v nedostatku klíčových komponent a materiálů, v problémech s dopravou, s nárůstem cen energetických komodit. Podaří se tyto problémy vyřešit v nejbližších měsících? Domnívám se, že ne. Naopak lze předpokládat, že vrchol inflace je ještě před námi a v příštím roce se v meziročním srovnání může klidně vyšplhat na 5 a více %. Z mého pohledu se tak o dočasnou inflaci nejedná a ačkoliv ČNB zmírňuje zvýšením hlavní úrokové sazby na 1,50 % pouze následky, jelikož příčina je mimo okruh jejího vlivu, jsou její kroky pochopitelné a dobře čitelné. Ano úvěry podraží, ano česká koruna zřejmě posílí a exportéři to budou mít o něco těžší. Ale kritické názory směrem k ČNB, že ještě více zhorší již tak tragickou situaci s dostupným bydlením, nejsou adekvátní. Pokud si někdo bere hypotéku „na krev“ a nevydrží zvýšení sazeb na hodnoty před covidem ( na konci roku 2019 2T repo 2,0 %), tak chyba není na straně ČNB. Exportéři se stanou méně atraktivní, pravda, ale posílení o 2 – 3 % proti euru by je nemuselo tak zasáhnout, nehledě na to, že celá řada z nich využila a využije nástroje k fixování kurzu.

Na celou situaci lze přirozeně pohlížet i tak, že očekávaná míra inflace, která se bude zřejmě pohybovat na jednociferném čísle, vlastně není zásadním narušením cenové stability. Ačkoliv srovnání s 90. léty minulého století není úplně férové, vzpomeňme si na hodnoty inflace z té doby, kdy se její míra pohybovala nad 10 % a „přežili jsme“. Jaký efekt budou mít současné kroky bankovní rady ČNB na ekonomiku, se ale dozvíme zhruba za rok.

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Český index nákupních manažerů ze sektoru výroby nepatrně klesl na 58 b. Polský PMI ze stejného sektoru si pohoršil na 53,4 b.

Očekávané finanční události v Evropě

Německé maloobchodní prodeje v srpnu meziročně rostly jen o 0,4 % meziměsíčně pak o 1,1 %. Pro celou řadu evropských ekonomik dnes budou zveřejněny indexy nákupních manažerů včetně Německa nebo Francie. Napříč Evropou očekáváme spíše horší čísla než je všeobecné očekávání trhů.

Očekávané finanční události ve světě

Z USA dorazí data k příjmům a výdajům z amerických domácností a ISM index aktivity ve výrobě.

Miroslav Ernest miroslav.ernest@citfin.cz   +420 239 092 062

Na pozici analytika působí u společnosti Citfin od roku 2014. Zabývá se především měnovým trhem a zahraniční politikou.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.