Dolar nejdražší za posledních 5 týdnů. ČNB dnes opět zvýší sazby na koruně. Dorazí sledovaná data z Německa.
EURCZK
USDCZK
Kurzy k 29. 9. 2021 | 8.30 hod. | 17.00 hod. | Změna |
---|---|---|---|
EURCZK | 25,4930 | 25,4880 | - 0,02 % |
USDCZK | 21,8220 | 21,9360 | + 0,52 % |
EURUSD | 1,1682 | 1,1619 | - 0,54 % |
PLNCZK | 5,5035 | 5,5005 | - 0,05 % |
GBPCZK | 29,5750 | 29,4675 | - 0,36 % |
Včerejší obchodování přineslo koruně malé dopolední posílení k hranici 25,45 EURCZK a domácí měna tak dále nerozšiřovala „svatováclavské“ ztráty, kdy se obchodovala výrazněji nad 25,50 EURCZK. Kurz polského zlotého proti euru do značné míry kopíroval vývoj „eurokoruny“, ale v rámci regionu se tentokrát odchýlil maďarský forint, který v intradenním vyjádření proti euru ztratil 0,50 %. Vzhledem k odpolednímu zasedání ČNB může být dnes obchodování s korunou volatilnější, ale očekáváme pohyb v pásmu 25,40 – 25,60 EURCZK.
Proti dolaru se ve středu koruně příliš nedařilo. Vzhledem k obecně posilujícímu dolaru tuzemská měna poprvé za posledních 5 týdnů překonala hranici 21,90 USDCZK. Dnes ráno koruna atakuje dokonce 22,00 USDCZK. Zisky dolaru přináší problémy v Číně, kde se kromě propírané společnost Evergrande rozšiřují problémy s dodávkami elektřiny. Dalším důvodem pro zpevňující dolar je patrná změna názoru hlasujících členů měnového výboru FEDu na rychlost zvyšování sazeb na dolaru.
Očekávané události
Událostí dne je, minimálně pro region střední Evropy, dnešní zasedání ČNB. Očekávání se tentokrát nesou ve výrazně jestřábím duchu a o zvýšení sazeb vlastně nikdo nepochybuje. Je dokonce slušná šance, že se 2T repo sazba poprvé od roku 1997 zvýší rovnou o 50 bb.. Koruna by se tak rázem stala druhou nejlépe úročenou měnou střední a západní Evropy v závěsu za maďarským forintem. Nicméně od koruny velké posílení nečekáme. Důvodem je fakt, že očekávání o zvýšení sazeb je do značné míry již v kurzu zakomponováno.
Pozornost dnes bude upřena především na data z Německa, když se dočkáme zářijových výsledků míry nezaměstnanosti a inflace (CPI).
Jako každý čtvrtek budou ve 14:30 zveřejněna data z amerického trhu práce. Dočkáme se také konečného mezikvartálního výsledku HDP za 2Q 2021. V podvečer se pak ještě se svými prohlášeními představí několik členů měnového výboru FEDu.