ČNB dnes sazby měnit nebude

Zatímco Bank of England dnes pravděpodobně zvýší úrokovou sazbu o 25 bazických bodů, ČNB by k obměně měnových podmínek sáhnout neměla. Americký dolar těží z výrazně lepších dat soukromého sektoru pracovního trhu USA.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 2. 8. 2023 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 23,9400 23,9680 + 0,12 %
USDCZK 21,7970 21,9360 + 0,64 %
EURUSD 1,0983 1,0926 - 0,52 %
PLNCZK 5,3780 5,3775 - 0,01 %
GBPCZK 27,8240 27,8260 + 0,01 %

Koruna se v úvodu čtvrtečního obchodování drží těsně pod hladinou 24,00 EURCZK, impuls k pohybu by pak mohlo přinést odpolední měnově politické jednání ČNB. Výkyvy kurzu koruny z posledních týdnů však ukazují, že prostor pro posílení je značně omezen, naopak rizika oslabení jsou vychýlena v neprospěch naší domácí měny a lze tak čekat, že bankovní rada nebude chtít podporovat tendence k dalším ztrátám. Pro centrální bankéře je totiž dlouhodobě silnější koruna žádoucí, což současná bankovní rada několikrát zdůrazňovala zejména v souvislosti s protiinflačním faktorem silné domácí měny. Na dnešním setkání lze s největší pravděpodobností čekat ponechání sazeb na stávající úrovni, určující pak pro trhy bude zejména následná tisková konference a výhled na příští měsíce.

Americký dolar během včerejší seance v souhrnu posiloval, a to i navzdory zprávě o snížení ratingu od agentury Fitch z nejvyšší hodnoty AAA na AA+. Ta to zdůvodnila rostoucím dluhovým zatížením země a zhoršením fiskálních vyhlídek pro následující období. Americké měně tak ze zveřejněných dat pomohla zejména zpráva ze soukromého sektoru pracovního trhu od společnosti ADP, jenž ukázala na stále solidní růst pracovních míst, který byl výrazně nad tržními odhady analytiků. Z příchozích dat se dnes dočkáme zveřejnění indexu nákupních manažerů od společnosti ISM za červenec, dorazí také tradiční čtvrteční statistika počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Americký dolar se na hlavním měnovém páru dostal v průběhu včerejší seance pod 1,0930 EURUSD, vůči české koruně se pak americká měna obchoduje již nad hladinou 21,90 USDCZK.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Hlavní událostí pro domácí trh zůstává zasedání ČNB, která s největší pravděpodobností ponechá sazby na stávající úrovni.

Očekávané finanční události v Evropě

Z eurozóny dnes dorazí data indexu výrobních cen za červen, meziročně se očekává pokles o 3,1 %

Očekávané finanční události ve světě

Centrální banka Spojeného království (BoE) dnes dle tržního očekávání zvýší úrokovou sazbu o 25 bazických bodů z 5,00 % na 5,25 %. Ze Spojených států se pak dočkáme zveřejnění indexu nákupních manažerů od společnosti ISM za červenec, dorazí také tradiční čtvrteční statistika počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Dominik Hudák dominik.hudak@citfin.cz   +420234092046

Zabývá se především měnovým trhem, své znalosti uplatňuje na pozici FX dealera. Intenzivně se zajímá o zahraniční a hospodářskou politiku. Svůj čas věnuje analýzám makroekonomických dat a událostí.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.