Čelí Česko riziku měnové krize?

Dnešní den bude bohatý na makroekonomická data ze Spojených států. Maďarská národní banka ponechala úrokové sazby beze změny.

EURCZK

USDCZK

Kurzy k 22. 11. 2022 8.30 hod. 17.00 hod. Změna
EURCZK 24,3220 24,3570 + 0,14 %
USDCZK 23,7240 23,6800 - 0,19 %
EURUSD 1,0252 1,0286 + 0,33 %
PLNCZK 5,1730 5,1750 + 0,04 %
GBPCZK 28,0675 28,1370 + 0,25 %

Česká koruna se vůči společné evropské měně během včerejšího dne obchodovala ve velmi úzkém rozpětí 24,32 až 24,36 EURCZK. Mediální pozornost si však trošku nečekaně včera získala zpráva o možných rizicích měnové krize vypracována japonskou bankou Nomura, která Českou republiku zařadila mezi nejvíce zranitelné rozvíjející se ekonomiky. V analýze se bankéři nejvíce opírají o argumenty týkající se běžného účtu platební bilance, vliv krátkodobých úrokových sazeb nebo bilance veřejného rozpočtu. Analýza ukazuje dlouhodobá rizika zhoršujících se výhledů veřejných financí, ovšem z hlediska reálných rizik měnové krize není důvod k panice. Japonská banka ve své analýze totiž nevzala v potaz četnost a objem intervencí ČNB v posledních letech ve vztahu k celkovému objemu rezerv vůči HDP. Zejména pak i díky zvolené metodice nevychází statistika platební bilance příliš dobře, což je způsobené zpomalením tuzemského vývozu a v neposlední řadě i dovozem drahých komodit. Stav veřejného rozpočtu je také kapitola sama o sobě, avšak v kontextu ostatních zemí Evropské unie máme stále jedno z nejnižších zadlužení. Riziko výrazného oslabení české koruny, jako to vidíme například u turecké liry, tak podle nás v nejbližší době nehrozí, tedy za předpokladu, že se geopolitická situace v dohledné době nijak výrazně nebude zhoršovat.

Ačkoliv z domova včera žádná kurzotvorná data nedorazila, makroekonomický kalendář nabídnul zprávy alespoň od našich polských a maďarských sousedů. Růst polských výrobních cen zpomalil v říjnu z 24,6 % na 22,9 % a průmyslová výroba zvolnila za stejný měsíc z 9,8 % na 6,8 %. Zároveň říjnová data z pracovního trhu ukázala na meziroční změnu zaměstnanosti v podnikatelském sektoru o 2,4 %. V Maďarsku si tamní centrální banka (MNB) na svém včerejším zasedání odhlasovala ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních, hlavní referenční sazba tak zůstala na úrovni 13 %. Na výsledek jednání měnového výboru maďarský forint nijak výrazně nereagoval, v pozdějších hodinách ale dokázal posílit k hladině 405,50 EURHUF.

Americký dolar včera mírně ztrácel a na hlavním měnovém páru překročil úroveň 1,0300 EURUSD, ranní kotace se nachází dokonce v blízkosti 1,0350 EURUSD. Na páru s českou korunou se kurz sesunul pod úroveň 23,55 USDCZK, kde se nacházel i většinu minulého týdne. Dnes nás čeká bohatý výčet makroekonomických zpráv, tou hlavní bude pravděpodobně večerní zveřejnění zápisu z posledního jednání měnového výboru amerického Fedu.

Očekávané události

Očekávané finanční události v ČR a Visegrádu

Domácí makro kalendář dnes zůstává prázdný. Z Polska pak dorazí říjnová data maloobchodních tržeb.

Očekávané finanční události v Evropě

Z Německa i celé eurozóny se dnes dozvíme listopadový výsledek předstihového indikátoru PMI z oblasti výroby a služeb.

Očekávané finanční události ve světě

Ze Spojených států nás dnes čeká celá řada makrodat. Výčet událostí v odpoledních hodinách odstartuje statistika nových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, následovaná listopadovým indikátorem nákupních manažerů z oblasti výroby a služeb. Chybět nebude také výsledek prodeje nových domů za říjen a seznam završí ve večerních hodinách záznam z posledního jednání amerického Fedu.

Dominik Hudák dominik.hudak@citfin.cz   +420234092046

Zabývá se především měnovým trhem, své znalosti uplatňuje na pozici FX dealera. Intenzivně se zajímá o zahraniční a hospodářskou politiku. Svůj čas věnuje analýzám makroekonomických dat a událostí.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.